Островите Лофотен в далечния норвежки Север винаги са били отделен свят - подобна на полуостров верига от диви ска­листи склонове, вдаващи се в Норвежко море над Северния полярен кръг. Скандинавският фолклор разказва, че техният дълъг планин­ски гръбнак е обиталище на тролове и валкирии - девиците, които отвеждат посечените воини на Валхала, а фиордите им са драма­тичен фон на някои от най-величествените викингски саги. В ясната лятна утрин малко дървено корабче пърпори през заледените простори на Вестфюрен, а дирята му къдри съвър­шените огледални отражения на околните планини.

Капитанът Ян Бьорн Кристиансен (на 69 г.) плава по тези води вече повече от 50 години, от които през последните 40 все с това обветрено корито, което съвсем не по слу­чайност се казва също „Ян Бьорн". Името му подхожда, тъй като човекът и корабът имат много общо помежду си: и двамата са кора­ви опитни китоловци, норвежци до мозъка на костите си - упорити, практични и яки. И двамата носят белезите на многогодишния тежък труд в морето.

През летния китоловен сезон Кристиан­сен ще харпунира 30-40 малки ивичести кита, ще разфасова труповете на палубата и ще продаде месото направо през борда на местните търговци на морски храни по крайбрежието. Въпреки международния мораториум върху търговския улов на кито­ве Кристиансен и други норвежци упорито ловят малки ивичести китове - макар по практически причини да го правят само в норвежки териториални води. През петте си десетилетия като китоловец Кристиансен е бил свидетел на много бури и в морето, и на сушата. Преживял е опасните години на екологичните войни, когато активисти са­ботираха и потопиха много от китоловните кораби на Лофотен. Освен това преди ня­колко години оцелял от ужасен инцидент на борда, когато харпунът рикоширал, едва не го убил и го оставил с осакатена лява ръка. На следващия сезон отново се върнал да ловува китове.

Но в това спокойно лятно утро, докато насочва кораба към стара китоловна база, Кристиансен предусеща края не само на собствената си дълга кариера, но и на един цял начин на живот. Едноименният му кораб е един от едва двайсет, излезли на лов през този сезон - блед отглас от близо двестате китоловци, които обикаляли крайбрежните води на Северна Норвегия в края на 50-те го­дини, когато Кристиансен за първи път вку­сил китоловството като обикновен моряк.

Песента им е изпята не заради недостиг на китове, нито дори заради сложната китоловна политика. Причината е далеч по-прозаична и безжалостна: норвежките деца - дори тези, които растат на моряшката твърдина Лофотен - просто вече не искат да стават китоловци. Вместо тоза се стремят към безопасни професии и гарантирани заплати в далечни градове или в шелфовата нефтодо­бивна индустрия. Затова масово напускат своите островни общности.

Този обрат крие известна ирония. През по-голямата част от своята история Лофо­тен е бил притегателен център за младите и амбициозните. В своя класически роман за възмъжаването от 1921 г. „Последният викинг" норвежкият писател Йохан Бойер описва легендарната островна верига като „земя в Северния ледовит океан, която всички момчета по крайбрежието си мечтаеха да посетят някой ден - земя, където се творяха подвизи и се печелеха богатства и където ри­барите в морето се надбягваха със Смъртта".

В продължение на няколко златни месеца всяка година милиони атлантически трески мигрират на юг от Баренцово море, за да хвърлят хайвера си сред рифовете и плитчините на Лофотен. От повече от хилядоле­тие рибарите се стичат тук, за да се обогатят от това изобилие. Освен че са възседнали едни от най-богатите рибовъдни райони в света, островите са благословени с почти идеалния климат за сушене на чирози на открито. Трайната и много хранителна су­шена треска поддържала викингите по вре­ме на дългите им плавания и през Средните векове се превърнала в най-доходоносния износ на Норвегия.

Несметните богатства от търговията със сушена треска и възможността джакпот да очаква всеки мъж с лодка, кураж и малко късмет привличали хиляди търсачи на съкровища. Днес промишлените траулери на големите компании за морски храни от Юга вършат работата на много лодки, като хва­щат и обработват огромна част от рибата, семейните корабчета са се превърнали в застрашен вид. Рибата още е там, все още наброява милиони и все още е доходоносен бизнес. Но когато старите рибари решат да продадат своите дялове и да се пенсионират, компаниите дават големи пари за техните квоти. Дори тези рибарски синове, които искат да продължат семейния бизнес, могат да се окажат в невъзможност заради цената на кораба и квотата - обикновено около $750 хил.

„Банките не искат да ти заемат подобна сума, ако си на моите години" - казва 22-годишният Од Хелге Исаксен, който напук на всичко е решен да спази лофотенската тра­диция и да стане рибар. Той живее в Рьост, сплотена островна общност в сърцето на богатите на треска води край Лофотен, и си проправя път в бизнеса по трудния начин - в открита лодка, като вади треските една по една на корда с куки, почти както са го правели неговите прадеди викинги преди хиляда години. Подобна отдаденост не се среща чес­то. През последното десетилетие единствено Исаксен и още един младеж от Рьост решили да си изкарват хляба с риболов. „Аз съм един от новите викинги - шегува се той. - Приятелите ми от училище смятат, че решението ми да стана рибар е леко странно, но определено са впечатлени от парите, които изкарвам."

В сравнение с хилядолетната история на лова на треска в Лофотен комерсиалното китоловство е нещо ново. „По времето на дядо ми не е имало китоловство с лодки - казва 83-годишният Одвар Бернтсен, който е по­следният жив обитател на неговото рибарско село. - Просто лодките били много малки. Случвало се селяните да убият кит от брега, ако дойдел по-близо, но на това се гледало като на чист късмет и се правело за храна."

Когато търговският улов на китове най-на­края пристигнал в Норвегия, това се случило с гръм и трясък - буквално. През 60-те годи­ни на XIX в. норвежкият корабен и китоловен магнат Свенд Фойн изобретил харпуна с взривен връх. Това променило правилата на играта и изстреляло Норвегия начело на китоловните страни по света.

Само че норвежките рибари обвинили новата индустрия за слабите сезони през 70-те години на XIX в., тъй като се смя­тало, че китовете изтласкват пасажите от риба треска по-близо до брега, където хора­та можели да ги ловят с малки лодки. След поредица ожесточени спорове между риба­ри и китоловци Норвегия станала първата страна, забранила лова на китове в своите териториални води, като през 1904 г. обя­вила десетгодишен мораториум. Оттогава насетне норвежките китоловци преследвали плячката си сред просторите на Северния Атлантик и в богатите води на Антарктика.

Приблизително по същото време риболовната флотилия на Лофотен започнала прехода от платна към машини. Вече по-бързоподвижни, някои рибари се обърнали към китоловството като още един начин да осигурят пълна трапеза - сериозен довод по-късно, по време на Голямата депресия, когато и парите, и месото били кът.

Голямата година за лофотенските кито­ловци настъпила през 1958-а, когато 192 кораба уловили 4,741 малки ивичести кита. Но през 1973-та, когато Кристиансен купил кораба си, броят на китоловците бил нама­лял почти наполовина. Оттогава този спад не е спирал.

Причините са не толкова екологични, колкото икономически и социални. Цената на китоловството е висока, а възвръ­щаемостта е малка. Въпреки че модните ресторанти в Осло все още предлагат стек от кит, много норвежки бакалии гледат на тлъстото червено месо като на храна от времето на Депресията, смятат го за неекологично. Освен това по причина на редица фактори няма голям външен пазар. Така че макар норвежкото правителство да е опре­делило годишна квота от 1,286 малки иви­чести кита, на практика китоловците убиват далеч по-малко (едва 533 през 2011 г.). Дори някои от „зелените" организации в Норвегия, по принцип яростни противници на лова на китове, в последно време се задо­воляват с бдението край смъртния одър на един поминък, за който се очаква да отмре в рамките на идното поколение. Тъй като по­пулацията на малките ивичести китове в Се­верния Атлантик се оценява на стабилните 130,000 животни, скромният ежегоден улов на Норвегия се смята за напълно устойчив. Всъщност на изчезване са китоловците.

Отмирането на китоловството и укрепва­нето на промишления отрасъл за улов на треска променят лика на Лофотен и това никъде не е така очевидно, както на остров Скрова. Преди едно поколение той бил процъфтяващо рибарско село с цели осем фабрики, които работели извънредно, за да консервират треска, херинга и друга риба. Според оценките в началото на 80-те годи­ни малката общност била дом на най-голям процент милионери в цяла Норвегия. С вре­мето повечето от тях са били изтласкани от бизнеса от компаниите за морски храни от Юга и техните флотилии от преработвателни кораби. С изключение на една всички фа­брики на Скрова затворили врати, послед­ната през 2000 г., а населението на острова се е свило до около 150 постоянни жители.

В бизнеса е останала само старата се­мейна фирма за морски храни „Елингсен". Тя все още просперира, като понастоящем ежегодно произвежда 12,000 тона от сьом­гата, която сама развъжда на място, а в про­дължение на няколко седмици всяко лято купува китово месо от шепата китоловци, които още порят тези води.

„Ако трябва да бъдем честни, китовото месо вече не носи печалба - казва 42-годишният Улф Кристиан Елингсен, пред­ставител на трето поколение начело на фабриката. - Продължаваме да го изкупу­ваме основно от уважение към традицията и старите ни корени." В последно време най-голямото перо в износа на Скрова не са сьомгата и китово­то месо, а скъпоценният товар, който вся­ка есен заминава с пътническия ферибот за Сволвер - неголяма група ученици, които са надраснали малкото общинско училище на острова и са длъжни да си съберат багажа и да напуснат домовете си, за да посещават регионалната гимназия. За повечето от тях пристъпването в този по-голям свят е нача­ло на изцяло нов живот, който ще ги отведе надалеч от Скрова.

„Бих искала да се върна и да се пенсио­нирам тук, когато остарея" - казва 17-годишната Юне Кристин Хаувик, чиято майка от 35 години работи в рибната фабрика на Елингсен. Засега обаче Юне Кристин върви по стъпките на двете си по-големи сестри, които вече са успели в града. Едната е лекар, а другата адвокат - съвсем друг свят в срав­нение със заспалия остров, на който са израснали. В слънчевия есенен следобед Юне Кристин и другите тийнейджъри се качват на ферибота и се отправят към бъдещето, от­въд последния нос към открито море, където всичко изглежда възможно.

Роф Смит, "Нешънъл джиографик", снимки: Маркъс Бийсдейл