Четири дни преди края на президентския мандат на Доналд Тръмп, сътрудник на Белия дом надникнал в Овалния кабинет бил изненадан да види всички лични снимки на президента, все още подредени зад бюрото, сякаш нищо не се е променило. В кабинета вече били донесени кутии за опаковане, но документите все още стояли разхвърляни, а кутиите били почти празни, пише New York Times.
Масата в личната трапезария на Тръмп до Овалния кабинет останала отрупана с документи до края, както през целия му мандат. На горния етаж в резиденцията на Белия дом обаче имало няколко признака, че президентът най-накрая е осъзнал, че времето му е изтекло.
Документите, които бил натрупал през последните няколко месеца на служба били поставени в кутиите, но не и изпратени в Националния архив.
Къде е попаднал целият този материал не е ясно. Това, което е ясно обаче, е, че хаотичното боравене на Тръмп с правителствени документи – хроничен проблем – допринесъл за хаоса, който създаде, след като отказа да приеме загубата си през ноември 2020 г., отприщи тълпа срещу Конгреса и подготви сцената за втория си импийчмънт.
Неговото нежелание да се откаже от властта, включително отказът да върне правителствени документи, събрани, докато е бил на поста, доведе до съдебна битка, която заплашва да погълне бившия президент и някои от неговите сътрудници.
Въпреки че консултантската служба на Белия дом е казала на Марк Медоус, последния началник на кабинета на Тръмп, че приблизително две дузини кутии с материали в резиденцията трябва да бъдат предадени в архивите, но поне част от тези кутии, включително тези с писмата на Ким Чен Ун и други документи, обозначени като строго класифицирани, са били изпратени вместо това във Флорида. Там те са били съхранявани през последните 19 месеца на различни места в Mar-a-Lago, клуба само за членове на Тръмп, в дома и офиса му.
Тези действия, заедно с продължителния отказ на бившия президент да върне документите от Флорида в Националния архив, накараха Министерството на правосъдието да преразгледа въпроса в началото на тази година. Този месец прокурорите получиха заповед за претърсване на Mar-a-Lago за останали материали, включително някои, свързани с чувствителни въпроси на националната сигурност.
Сн.: ЕРА/БГНЕС
Разследването е активно и се разширява, според последните съдебни документи, тъй като прокурорите разглеждат потенциално сериозни нарушения на Закона за шпионажа и възпрепятстване на правосъдието.
Много въпроси относно неправилното боравене с документите водят до Тръмп, който често се отнасяше към президентството като към частен бизнес, пише New York Times. Но хората в неговата орбита също така подчертават ролята на Медоус.
В края на мандата бившият началник на кабинета е уверил сътрудниците си, че Белият дом ще следва изискванията за запазване на документите и е казал, че ще положи усилия, за да гарантира, че администрацията спазва Закона за президентските архиви.
Но през това време Тръмп се съсредоточaва върху помилвания в последния момент и до голяма степен пренебрегва прехода, който се беше опитал да предотврати.
Самият Тръмп осъди претърсването на Мар-а-Лаго от ФБР, като го нарече „лов на вещици“.
В последната си реч като президент той заяви: „Ние не бяхме редовна администрация“. Изказването му е безспорно точно. От първите си часове на поста, Тръмп винаги е възприемал собственическа гледна точка за президентството, описвайки правителствени документи и друга собственост – дори неговия персонал – като свое лично притежание.
„Те са мои“, така често се изразяваше той, казаха бивши помощници. Но това не е така.
Според Закона за президентските архиви, законът, който стриктно урежда обработката на архивите, генерирани в Овалния кабинет, всеки документ принадлежи на данъкоплатците. Независимо дали материалите са били брифинги за националната сигурност, купища некласифицирани документи, автоматично качени на защитен сървър в Пенсилвания или бележки, които Тръмп рутинно е разкъсвал или пускал в тоалетната – всички те са държавна собственост, която трябва да бъде оценена и в повечето случаи прехвърлена като част от историята на страната в Националния архив.
Адвокатите и помощниците на Тръмп са били добре запознати с акта за архивите, въпреки че той рутинно го е пренебрегвал.
Доналд Ф. Макган II, първият съветник на бившия президент в Белия дом, въведе протокол за правилно боравене с материали и изнесе презентации за закона пред служителите, казаха бивши сътрудници. След изборите през 2020 г. служители на Белия дом са провели разговори относно факта, че някой трябва да извлече документите, които Тръмп е натрупал в резиденцията в продължение на много месеци.
До края на администрацията съветникът на Белия дом, Пат А. Чиполоне, и неговият заместник, Патрик Ф. Филбин, са били наясно, че боравенето с документи от президента е потенциален проблем.
През последните седмици на администрацията на Тръмп, Белият дом е изпратил по имейл до всички свои офиси подробни инструкции относно връщането на документи и почистването на техните пространства. Медоус е проследил тези бележки и е насърчил офисите да се съобразят, според човек, запознат с тези разговори.
Независимо от това дали той е изпълнил тези обещания, до началото на 2021 г., след като Тръмп напусна Белия дом, служителите от архивите разбраха, че им липсва значителен материал.
Архивистите бяха особено настоятелни да си върнат изчезналата кореспонденция от севернокорейския лидер и писмо, оставено на бюрото на Resolute за Тръмп от Обама, и двете със значителна историческа стойност.
Една от малкото сериозни дискусии относно правителствените документи в края на администрацията на Тръмп се фокусира върху разследване на ФБР дали кампанията на Тръмп е заговорничала с руски служители. Въпреки че това разследване, което започна през 2016 г., в крайна сметка не обвини бившия президент в престъпно поведение, той остана обсебен от него през целия си мандат.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.