Бившият британски посланик в Минск Найджъл Гулд-Дейвис описа случващото се в Беларус като „последната фаза от преустройството на европейската политика, започнало през 1989 г.“, пише в редакционен материал британският в. „Гардиън". Преди три десетилетия, когато демокрацията в Източна Европа бе възстановена, Беларус тръгна по друг път, като начело на държавата застана

бившият ръководител на колхоз Александър Лукашенко

При избирането си за президент през 1994 г. Лукашенко се зае с изграждането де факто на една диктатура, основаваща се на безсрамно нагласени избори, отбелязва „Гардиън". Чак сега, повече от четвърт век по-късно, корумпираната му хватка върху властта започва да отслабва на фона на безпрецедентните демонстрации срещу поредните фалшифицирани избори, пише изданието. За да гарантира победата си, режимът на Лукашенко прибегна до обичайните си прийоми. Правозащитници съобщиха, че поне две хиляди души са били арестувани в навечерието на изборите в неделя, включително деветима членове на предизборната кампания на Тихановска. Смелото противопоставяне на демонстрантите срещу полицейското насилие обаче е сигнал за Лукашенко, че старите му похвати

може вече да се окажат недостатъчни

Народното недоволство срещу нагласената победа на Лукашенко на изборите е безпрецедентно. Западът трябва активно да демонстрира солидарността си с исканията на опозицията за промяна. Великобритания трябва да вземе отношение. Международната общност трябва да направи всичко възможно, за да помогне на работата на независимите медии и на правозащитните организации в Беларус. Съществува реален риск Лукашенко да се опита да представи подобни действия като част от западен заговор. За западните демокрации обаче активната солидарност с кампанията на Тихановска за честни избори вече е нравствено задължение, обобщава британското издание. Най-малко един човек е загинал, след като беларуската полиция влезе в сблъсъци с протестиращите след президентските избори в Беларус, предаде Ройтерс.

Полицаи с шлемове използваха

сълзотворен газ, гумени куршуми, светошумови гранати и палки

за да разпръснат хилядите протестиращи в Минск през втора поредна нощ на насилие.

Демонстрантите издигнаха барикади в няколко района и хвърляха коктейли „Молотов“.

Един човек е загинал, опитвайки се да хвърли взривно устройство по полицията, което обаче избухнало в ръцете му, съобщиха властите. След седемчасово противопоставяне с протестиращите полицията ги изтласка от улиците и започна да изтегля кордона си от центъра на Минск, допълва ТАСС. Според очевидци милиционери са издърпвали демонстранти от тълпата и са ги биели с палки. Задържани са над 30 души. Местни медии съобщиха за сблъсъци и в други градове.


Бивша учителка по английски му се опълчи на изборите

На власт вече над четвърт век, президентът Александър Лукашенко обяви победа над Светлана Тихановска - бивша учителка по английски, която отправи най-голямото предизвикателство към властта му от години.

По предварителни данни на беларуската ЦИК Лукашенко е събрал 80,08 на сто от гласовете на президентските избори в неделя, а Светлана Тихановска - 10,09 на сто. След обявяването на този резултат още в неделя в Минск и други градове започнаха масови протести, прерастващи в сблъсъци с милицията, според която са задържани близо 3000 души, пострадали са десетки служители на реда и демонстранти.

Тихановска беше принудена да напусне Беларус

Предизборният екип на лидерката на опозицията в Беларус Светлана Тихановска съобщи, че тя е била принудена от властите да напусне страната в условията на кървави протести срещу оспорваното преизбиране на президента Александър Лукашенко, предаде Ройтерс. Тя беше отстранена от властите. Светлана нямаше избор. Пет минути преди това обсъждахме бъдещите си планове и тя със сигурност не възнамеряваше да напуска страната, каза Олга Ковалкова за Ройтерс. Вчера, в деня след изборите, екипът на Тихановска часове наред не е успял да се свърже с нея, но тази сутрин тя вече е била с децата си в съседна Литва, съобщи Ройтерс. Комитетът за държавната граница по-късно потвърди заминаването на Тихановска. Литовският външен министър Линас Линкевичус написа в Туитър, че Светлана Тихановска сега е „в безопасност“ в Литва, предаде Асошиейтед прес. Линкевичус каза днес, че Тихановска е избягала от страната в условията на мащабна полицейска разправа с протестиращите, предаде АП. Вчера, запитана дали планира да отиде в чужбина, за да избегне арест, Тихановска каза, че няма такива планове и не вижда причина да бъде арестувана, предаде АП. Но след като внесе официално искане в централната избирателна комисия за повторно преброяване на бюлетините, тя е казала на сътрудниците си: „Взех решение, трябва да съм с децата си“, съобщи АП. По-рано, след като беше получила заплахи, Тихановска изпрати децата си в неназована европейска държава. Тя имаше право да вземе каквото иска решение, каза днес за АП говорителката на предизборната кампания на Тихановска Ана Красулина. Тя направи страхотни неща за страната. Тя събуди беларусите, посочи Красулина. Във видеообръщение в ЮТюб Тихановска потвърди, че е напуснала Беларус, и посочи, че напълно самостоятелно е взела много трудно решение, предадоха Ройтерс и ТАСС. По данни на комитета за държавната граница, тя е преминала границата в 3.30 ч. сутринта. Комитетът отрече обвиненията, че Тихановска насила е била прехвърлена в съседна Литва. Литовският външен министър Линас Линкевичус твърди, че Тихановска е пристигнала в Литва, след като е била задържана в Беларус в продължение на седем часа. „Важното е, че тя е в безопасност, тъй като преди това е била задържана в Беларус в продължение на около седем часа“, каза Линкевичус в ефира на литовското национално радио Ел Ер Те.


Обръщение под натиск и диктовка

Беларуската агенция БелТА разпространи днес видео, в което Светлана Тихановска прочита призив към привържениците си да не рискуват живота си в протестите, запис, който според мнозина от тях е направен под заплаха, предаде Франс прес. Във видеото, разпространено на акаунта в Телеграм на БелТА, което не е датирано и изглежда е записано в някакво служебно помещение, Тихановска прочита с монотонен глас текст, призоваващ „да се спазва законът“ и „да не се излиза на улиците“. „Смятаме, че това видео е записано под натиск на силите за сигурност“, каза пред журналисти близката съюзничка на опозиционната лидерка Мария Колесникова. Седнала върху черен диван, а зад нея прозорец със спуснати щори, 37-годишната Тихановска не вдига поглед към камерата, която я снима. По-рано, преди разпространяването на видеото, тя обяви в друг видеозапис, на който вече гледа камерата, че е заминала от Беларус за Литва, без обаче да призовава да не се протестира. Според предизборния й екип разпространеното от БелТА видео вероятно е заснето снощи, докато опозиционната лидерка е била задържана за няколко часа в централата на беларуската централна избирателна комисия. „Цели три часа тя е била сама заедно със служители на силите за сигурност (...), при подобни обстоятелства, който и да е човек, чийто съпруг е изпратен в затвора, би записал подобно видео“, заяви Колесникова. Светлана Тихановска проведе кандидатпрезидентска кампания, която мобилизира невиждано досега в Беларус масово участие, като замести съпруга си Сергей - популярен видеоблогър, задържан в затвора от май насам.


Страните от „Люблинския триъгълник“ призоваха Минск към диалог с протестиращите

Страните от „Люблинския триъгълник“ - новата платформа за регионално сътрудничество, създадена в края на юни от Литва, Полша и Украйна, призоваха властите на Беларус към диалог с участниците в следизборните протести в тази страна. Външните министри на трите държави подписаха съответното изявление, съобщи днес литовското външнополитическо ведомство. „Убедени сме, че ситуацията в Беларус може да бъде уредена за благото на хората и държавата само чрез диалог“, се казва в документа. От името на страните си министрите заявяват, че „при нужда са готови да предоставят всякакво съдействие и посредничество с цел създаване на условия за такъв диалог“.