Посолството на Република България във Вашингтон организира официална церемония по откриването на възпоменателна плоча в чест на Димитър Пешев – заместник-председател на Народното събрание в периода 1940–1943 г., инициатор на политически протест срещу депортацията на българските евреи към нацистките концентрационни лагери.

В словото си посланик Георги Панайотов отдаде почит на смелите и доблестни действия на Димитър Пешев, сред които се откроява протестното писмо, подписано от 42 народни представители. Този акт, наред с решителната съпротива на българското общество – интелектуалци, граждански организации, обикновени граждани, както и с ключовата роля на Българската православна църква – допринася за спасяването на близо 50 000 български евреи по време на Втората световна война.

Още през 2013 г. кръстовището пред българското посолство бе наименувано на Димитър Пешев. Новооткритата мемориална плоча ще даде допълнителна гласност на неговата доблест и хуманност, проявени в едни от най-мрачните периоди в човешката история – Холокоста.

Емоционално и вдъхновяващо слово произнесе и г-н Нийл Голдстийн, почетен консул на България за щата Мериленд, който като член на общинската администрация на Вашингтон изиграва ключова роля в процеса по преименуване на кръстовището пред посолството в чест на Димитър Пешев преди 12 години.

Димитър Йосифов Пешев е роден на 25 юни 1894 г. в град Кюстендил. В историята остава известен като човекът, спасил българските евреи от лагерите на смъртта.

От 1935 до 1936 г. Димитър Пешев е министър на правосъдието в първия кабинет на Георги Кьосеиванов. През 1938 г. става подпредседател на 24 Обикновено Народно събрание, а от 1940 г. е подпредседател на 25 Обикновено Народно събрание.

На 9 март 1943 при Пешев идват негови съграждани-делегати от Кюстендил. Те го известяват, че тайно е подписана спогодба между Царство България и нацистка Германия за депортиране на 48 000 български евреи. Още същия ден Димитър Пешев нахлува в кабинета на Министъра на вътрешните работи Габровски и след дълги преговори, министърът издава заповед да се отложи извозването на евреите.

На 17 март 1943 Димитър Пешев иницира и изпраща остро протестно писмо (подписано от 43-ма народни представители) до министър-председателя Богдан Филов с настояване да се прекратят по-нататъшни планове относно депортирането. В борбата за спасяването на евреите се включват Българската православна църква и цялата будна общественост. Така от депортация са спасени 48 000 български евреи.

Димитър Пешев издъхва на 20 февруари 1973 г. в град София. През 1997 г. е удостоен със званието "почетен гражданин на Кюстендил" и е награден посмъртно с орден „Стара планина“. Обявен е за „почетен гражданин“ и на Република Израел, където е засадено дърво на негово име в Гората на праведниците в град Ерусалим. От 2000 г., в сградата на Съвета на Европа в Страсбург, заедно с бюстовете на основателите на Обединена Европа, стои и бюстът на Димитър Пешев. Къщата-музей на достойния българин се намира в град Кюстендил на ул.“Цар Симеон I” № 11