Битката за Алепо, която се води в момента, ще се окаже от възлово значение за изхода на войната в Сирия

Димитър Гърдев*

Интересна е тази сезонна динамика в геополитиката. Сякаш лятото е оставено като сезона за личните дела, а след него есента е времето за заемане сериозно с натрупалите се проблеми. Риториката се втвърдява, всеки демонстрира решимост и енергия за постигане на целите си.

Така се случи точно преди една година, когато през есента Русия изпрати своята авиация в Сирия и това кардинално промени съотношението на силите там. Същото се повтори и сега, когато САЩ прекратиха изпълнението на подписаното между държавния секретар Кери и външния министър Лавров в Женева споразумение за прекратяване на огъня в Сирия.

Да кажем и няколко добри думи на гроба на вече бомбардираното споразумение. Работата между двамата първи дипломати беше наистина напрегната. Обсъжданията се водеха непрекъснато цели 14 часа. С постигнатия документ Русия се ангажираше да сдържа Асад, а САЩ да разделят най-после радикалните джихадисти от дълго издирваните умерени бунтовници в Сирия. Създаваше се и обединен оперативен център между САЩ и Руската федерация (РФ) за координирани военни действия срещу ИДИЛ. Едно наистина добро споразумение, даващо надежда, че все пак двата световни играча в страната на Шам и Леванта ще започнат да действат съвместно срещу черното знаме на Халифата.

След първоначалните надежди обаче още на втория ден дойдоха и притесненията. Джон Кери настойчиво помоли да не се публикува вариантът на споразумението. Секретарят по отбраната Аштън Картър заяви, че няма да се координира с руснаците, с което директно се противопостави на изпълнението на споразумението, защото това беше записано като отделна точка. Това означаваше, че от отпуск са се завърнали не само дипломатите от Държавния департамент, но и момчетата от Лангли и Пентагона. Виждайки какво есенно домашно са им приготвили техните колеги, те решително се противопоставиха.

И се започна. Щурмови бомбен удар върху позициите на Сирийската арабска армия (САА) в Дейр-ез-Зоор. Убити са около 80 души, ранените са 120. Коалицията се извини, оказа се, че е грешка независимо от факта, че този град от началото на войната вече пета година е в ръцете на Асад и никога там не са се намирали сили на ИДИЛ. Последва обстрел на конвой на ООН, движещ се по маршрута „Кастело" и предназначен за намиращите се в Алепо. Изпепелени бяха 18 камиона. Обвиненията паднаха върху сирийските и руските сили. Започна пълномащабно настъпление на САА към източните части на Алепо и под ожесточаващите се всеки ден бомбардировки на руската авиация там вече всички нюанси на умереност и радикализъм в действията се сляха в една сплав - борба за оцеляване.

САЩ „скъсаха" споразумението и заплашиха, че ще нанесат ракетно-бомбени удари по сирийската армия. Русия разположи ПВО системата „С-300 ВМ" последна модификация, „Антей-2500". Оказа се, че и в руския генерален щаб са се върнали от отпуск, за същото веднага заявиха и от Министерството на външните работи. Русия прекрати изпълнението на споразумението по неутрализацията на 34 тона оръжеен плутоний, както и постави напълно неизпълними условия като това САЩ да отмени санкциите, да плати компенсации за пропуснатите ползи и да си изтегли войските от Централна и Източна Европа до нивото от 2000 г. Някои хора у нас се притесниха, че се визира нашата страна, но това едва ли е така, защото тук освен един танков полигон и няколкото празни летища, по които напето рулират останалите ни единични бройки самолети, едва ли има нещо, което да застрашава Русия. Основната цел на това изискване е американската база за противоракетна отбрана в района на Девисеу, Румъния.

В Европа също запалиха компютрите в отговорните ведомства. Франция внесе резолюция по Сирия, включваща искане за зона, забранена за полети над Алепо. Великобритания настоя за нови санкции над Русия заради Сирия. Франсоа Оланд заяви, че може да постави въпроса пред Международния съд за военни престъпления, Русия денонсира споразумението със САЩ в ядрената сфера, Путин отмени визитата си в Париж, като преди това се срещна с Ердоган и подписа споразумение за „Турски поток". И тук има нещо, което сякаш се пропуска - едва ли само са разговаряли за енергетика. Турция имаше тежко лято, преживя военен метеж, което не попречи и тя да има активна есен. Турската армия започна пълномащабно навлизане в Сирия, операция „Щитът на Ефрат". Неочаквано за САЩ, но явно координирано с Путин. Това изглежда и накара американската страна бързо да вземе почивка с вкарването на Русия в режим на активни преговори по споразумението, докато не се ориентира за реалните цели на Ердоган в Сирия и нивото му на сътрудничество и съгласуваност в действията му с Москва. Много е важно дали Ердоган ще промени предварителното си условие за оттеглянето на Асад от властта преди провеждането на изборите. Също и дали Турция ще прекъсне каналите за доставка на отбраняващите се в Алепо - ако това се случи, ще го постави реално в лагера на Русия. За момента ще наблюдаваме нормалното есенно ескалиране до следващото лятно разведряване и отпуските.

Лятото е за почивка. Тогава единственото, което може да се случи, е преврат, както е още от римско време, или война. Августовски пуч в Русия или юлски преврат в Турция, или световни войни - 28 юли 1914, 1 септември 1939. Така се прави, когато всички са в отпуск.

*Авторът е експерт по международна сигурност, бивш дипломат