Приемането на лекарства против киселини за повече от четири години и половина може да повиши риска от развитие на деменция в по-късен етап на живота. 

Проучване разглежда медикаментите, наречени инхибитори на протонната помпа или PPI, които се приемат срещу киселинен рефлукс и киселини от повече от 15 милиона души в САЩ и Обединеното кралство всяка година.

Изследователите са анализирали 5712 души на възраст от 45 до 64 години, когато са били включени в здравно проучване в края на 80-те си години. 

Доброволците редовно са питани какви лекарства са приемали до 2011 г., когато са били на средна възраст 75 години, за да изчислят продължителността на времето, през което са използвали медикаментите.

След това те са били проследявани средно пет години и половина, през което време около 10% от тях са развили деменция. Проучването установява, че хората, които са приемали лекарства за кислени повече от 4,4 години, са с 33% по-голяма вероятност да развият деменция, отколкото хората, които изобщо не са приемали лекарствата през периода на изследването.

Експертите подозират, че

приемането на тези медикаменти за дълго време може да доведе до по-ниско ниво на витамин B12, което може да причини проблеми с мозъка. 

Доказателствата от проучвания върху мишки сочат, че лекарствата – достъпни по лекарско предписание в Обединеното кралство под марките Losec и Pyrocalm и Prilosec в САЩ – също могат да бъдат свързани с натрупване на протеин, наречен бета амилоид в мозъка, който се наблюдава в хора с болестта на Алцхаймер.

Д-р Камакши Лакшминараян, старши автор на изследването от Университета на Минесота, каза: „Необходими са повече изследвания, за да потвърдим нашите констатации и да проучим причините за възможната връзка между дългосрочната употреба на инхибитори на протонната помпа и по-високия риск от деменция."

„Въпреки че има различни начини за лечение на киселинен рефлукс, като приемане на антиациди, поддържане на здравословно тегло и избягване на късно хранене и определени храни, различните подходи може да не работят за всички. Важно е хората, приемащи тези лекарства, да говорят с лекаря си, преди да направят каквито и да било промени, за да обсъдят най-доброто лечение за тях и защото внезапното спиране на тези лекарства може да доведе до по-лоши симптоми“, съветват медиците.

Проучването, публикувано в списание Neurology, не открива разлика в риска от деменция при хора, приемащи медикаментите за по-малко от 4,4 години.

Предишни проучвания не са открили връзка между лекарствата и деменцията, но това може да се дължи на факта, че мнозинството не е разглеждало дългосрочната употреба, а деменцията отнема много време, за да се развие.