Най-малко 20 души са загинали, а повече от 450 са ранени при втората вълна от експлозии на безжични комуникационни устройства в Ливан, съобщи министерството на здравеопазването, цитирано от Би Би Си.
Това се случва при вчерашната втора вълна от експлозии, ден след серията смъртоносни взривове на пейджъри на членове на проиранската групировка "Хизбула“.
Уоки-токита, използвани от членове на въоръжената групировка "Хизбула“, се взривиха в южните предградия на столицата Бейрут, долината Бекаа и Южен Ливан - райони, смятани за нейни крепости.
Някои от взривовете са станали по време на погребения на някои от 12-те души, които според министерството са били убити при експлозията на пейджъри на членове на "Хизбула“ във вторник. "Хизбула" обвини Израел за това нападение. Израел не е направил коментар.
Нападенията бяха извършени в момент, когато министърът на отбраната на Израел Йоав Галант обяви "нова фаза във войната“ и когато една дивизия на израелската армия беше прехвърлена на север.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди за "сериозния риск от драматична ескалация“ и призова всички страни да "проявят максимална сдържаност“.
"Очевидно логиката на взривяването на всички тези устройства е да се направи това като превантивен удар преди голяма военна операция“, каза той пред репортери.
Израелските сили поразиха тази нощ множество цели в Южен Ливан
Израелски самолети и артилерия са поразили тази нощ множество цели в Южен Ливан, съобщиха израелските военни на фона на нарастващото напрежение, предаде Ройтерс.
Военните съобщиха, че въздушните удари са поразили цели на "Хизбула" в селищата Шихин, Тайбе, Блида, Мейс едж Джабал, Айтарун и Кфаркела в Южен Ливан, както и склад за оръжия на проиранската шиитска групировка в района на град Хиям.
Израелските медии съобщиха, че няколко израелски граждани са били ранени при обстрел с противотанкови ракети от територията на Ливан, но към този момент все още няма официално потвърждение.
Най-новите израелски удари последваха период на внезапно нарастване на безпокойството във връзка с ескалацията на конфликта по границата с Южен Ливан, където израелските сили от месеци разменят огън с подкрепяната от Иран "Хизбула".
Снощи министърът на отбраната на Израел Йоав Галант обяви "нова фаза" на войната. Фокусът е към "северния фронт".
Силите и ресурсите трябва да бъдат преместени на север, цитират казаното от Галант израелските медии.
Израелският онлайн вестник "Таймс ъв Израел" цитира думите на Галант, който казва, че военните цели на Израел на север са "ясни и прости: да върнем жителите на градовете в северната част на страната безопасно по домовете им".
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху също обеща отново това във видеообръщение.
Според началника на генералния щаб Херци Халеви израелската армия е готова да направи всичко необходимо, за да създаде условия за това. "Все още разполагаме с много възможности, които още не сме използвали", увери генерал Халеви.
"Не сме забравили заложниците и не сме забравили задачите си в южната част на страната", каза в същото време израелският министър на отбраната. "Това е наш дълг и ние го изпълняваме едновременно", допълни Галант.
Какво би постигнал Израел с операцията с експлозиите
Коментаторът на британския вестник "Индипендънт" Шон О'Грейди пита в свой анализ какво би постигнал Израел с подобни атаки като тези с експлозиите на комуникационни средства в Ливан от последните дни и допълва, че освен краткотраен пиар ефект, останалите ползи са съмнителни, не на последно място защото те още повече ще амбицират "Хизбула" да си отмъсти на еврейската държава.
От това едва ли ще има полза за сигурността на израелския народ, посочва авторът.
"Дейли телеграф" коментира, че вчерашните нападения срещу уоки-токитата на членове на Хизбула са нагледен израз на пренасочването на стратегическия фокус на Израел от военни действия в Газа към такива по северната граница.
Това изместване на фокуса на север, плюс другата новина, обявена от Галант в същото му изявление от вчера, че започва "нова фаза" от войната в Близкия изток, със сигурност пораждат опасения, че може да предстои пълномащабна израелска офанзива срещу "Хизбула".
Експерти обаче предупреждават, че САЩ със сигурност ще бъдат против подобен сценарий, а и при него Израел би платил висока политическа цена, допълва "Дейли телеграф".
Ключовият въпрос относно израелските атаки срещу комуникационните устройства на Хизбула е защо всичко това се случва точно сега, коментира "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че тези събития са озадачаващи и дори официалните лица не могат да разберат каква е причината да бъде избран сегашният момент.
А той е деликатен, тъй като в момента израелското правителство се намира в тежко положение от вътрешнополитическа гледна тока, а същевременно САЩ се опитват да предотвратят ново изостряне на напрежението в Близкия изток, този път около Ливан.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че при евентуална нова ескалация има опасност в региона да се стигне до още по-голям конфликт, нещо, което буди сериозни опасения зад океана, където според "Уолстрийт джърнъл" в Пентагона се опасяват, че може да избухне сухопътна война в Южен Ливан между "Хизбула" и Израел.
В тази връзка "Ню Йорк таймс" припомня, че още преди атаките от последните дни в международната общност витаеха сериозни страхове, че почти всекидневната размяна на удари между Израел и "Хизбула", започнала след избухването на войната в Газа, може да прерасне в широкомащабен конфликт, в който да бъде въвлечен и Иран.