Известни са ползите от витамин C за имунната система при борбата с инфекциите – настинки, грип, вирусни респираторни заболявания и други. Той обаче има и редица други ползи за развитието на детето и здравето на организма. Витамин С, известен още като аскорбинова киселина, е водноразтворим витамин, който се съдържа в някои зеленчуци – листни зеленчуци, чушки, картофи, броколи, както и някои плодове – цитруси, боровинки, ягоди, киви и други. Витамин С взема важно участие в изграждането на:

  • колаген, кръвоносните съдове, хрущяли, мускули и поради тази причина има важно значение за поддържане целостта и доброто функциониране на съединителната тъкан в организма;
  • невротрансмитери – това са молекулите, посредством които се предават нервните импулси в организма;
  • карнитин – веществото, което има важно участие в транспорта и метаболизма на мастните киселини, които се използват от организма за производство на енергия.

В допълнение към това витамин С е изключително важен за функционирането на имунната система, като се среща във висока концентрация в имунните клетки. Именно поради това се счита, че витаминът е важен имуностимулиращ агент, въпреки че точният механизъм не е напълно установен. Човешкият организъм не може да произвежда сам витаин С, така че той разчита изцяло на внос отвън посредством храни и напитки. Витамин С се съдържа в определени количества в хранителни добавки и мултивитаминни препарати. Приемът им обаче в детска възраст трябва да става с повишено внимание и след назначение от лекар. Как да разпознаем дефицитът на витамин С? Това се извършва посредством специални кръвни тестове. Дефицитът на витамин С е известен под наименованието скорбут. В наши дни заболяването е изключително рядко срещано. То е описано за първи път сред древните египтяни, когато е било смъртоносно заболяване. То се е развивало по време на дългите корабоплавания, когато не е имало достъп до пресни плодове и зеленчуци. Тъй като витаминът има важно участие в изграждането на коплагена, а оттам и на съединителната тъкан, се наблюдават нарушения в структурата й. Те се проявяват с малки кафеникави петна по кожата, загрубяване, кървене от венците и лигавиците. Наблюдават се също слабост, дискомфорт, нарушения в настроението, трудно заздравяване на рани, болки в костите и други. Дефицитът на витамин С е рядко срещан сред децата в индустриалните страни, освен ако не е налице подлежащо хронично заболяване, което да предизвиква интестинална малабсорбция например или спазване на диетичен режим, който ограничава приема на източниците му.