Полша, която ще стане председател на ЕС през януари догодина, и новият състав на Европейската комисия планират да разработят нови максимални санкции срещу втечнения природен газ (LNG) и ядрената индустрия на Русия, съобщава изданието „Политико“.
В материала се посочва, че полският министър-председател Доналд Туск отдавна призовава за по-строги санкции срещу Русия. Отбелязва се, че в навечерието на полското председателство на Съвета на Европа Туск е дал да се разбере, че иска да „повиши бариерите пред вноса“ в ЕС на руски втечнен природен газ, както и да се насочи към ядрените технологии и веригата за доставка на гориво. В публикацията се подчертава, че „вратата за по-строги мерки“ срещу Русия може би вече е отворена.
„Варшава ... се надява да се възползва от своя ред да управлява политическия дневен ред на ЕС, за да хвърли светлина върху това колко гориво все още внася блокът и да започне нов кръстоносен поход срещу вноса на втечнен природен газ и ядрена енергия“, пише „Политико“.
В статията се допълва, че европейският комисар по енергетиката Дан Йоргенсен е обещал да представи пътна карта за постепенния отказ от руския втечнен природен газ през първото тримесечие на 2025 г.
„Тази (пътна карта - бел. ред.) може да включва както втечнен природен газ, така и ядрено гориво“, уточнява изданието, като се позовава на документи, до които е получило достъп.
ЕС няма да може да се откаже напълно от руския газ, съобщи през октомври „Блумбърг“. Според нейните оценки, въпреки плановете на ЕС да се откаже от „синьото гориво“ от Русия до 2027 г., доставките му са спрели да се свиват и „зависимостта сега леко се увеличава“. Сега Русия осигурява около 20% от общия внос на газ в ЕС, а през 2023 г. - 15%.