Малко по-малко от половината украинци смятат, че е дошъл моментът да се започнат преговори с Русия. Това показват резултатите от социологическо проучване, поръчано от ZN.UA. То е проведено от 20 до 28 юни във всички региони на Украйна, с изключение на окупираната част на страната.
На респондентите най-напред е зададен въпросът: "Смятате ли, че е дошло времето за започване на официални мирни преговори между Украйна и Русия?" Според резултатите 44% от анкетираните казват, че моментът е дошъл, 35% са на обратното мнение, а 21% не могат да дадат категоричен отговор.
Повечето желаещи мирни преговори с Москва живеят в южната част на страната – 60%. Следва централната част - 49%. Най-малко желаещите преговори с Русия са в източната и западната част на Украйна (съответно 33% и 35%).
Междувременно руснаците искат мирни преговори дори повече от украинците. Така проучване, проведено от Левада център през юни, показа, че повече от половината (58%) от руските граждани подкрепят тази идея. Това е най-високият дял за последните шест месеца. "По-голямата част от анкетираните смятат, че Русия е по-заинтересована от преговорите", отбелязват изследователите.
На 10 юли унгарският премиер Виктор Орбан, който преди това се срещна с Владимир Путин и Си Дзинпин, каза, че Русия и Китай очакват началото на мирните преговори за Украйна преди края на тази година. В тази връзка той призова страните от ЕС да започнат собствена мирна инициатива, без да чакат президентските избори в САЩ. Ръководителят на унгарското правителство каза още, че Путин е съгласен да сключи примирие с Украйна, ако то "не служи като скрито предислоциране и реорганизация на украинските сили".
На 8 юли прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че Владимир Путин е "убеден привърженик" на разрешаването на конфликта с Украйна чрез преговори. Това изявление дойде само часове след масираната ракетна атака срещу украински градове, по време на която в страната бяха убити над 40 души и руската армия нанесе директен удар на детската болница "Охматдит" в Киев.
През юни Путин постави условия за прекратяване на огъня в Украйна и започване на мирни преговори. Тогава руският президент поиска изтегляне на украинските войски от частите от Херсонска, Запорожка, Донецка и Луганска област, които не са окупирани от руската армия, отказ на Украйна от присъединяване към НАТО и отмяна на всички санкции срещу Русия. В Киев това предложение беше определено като ултиматум и отхвърлено. По същество неговото приемане би означавало капитулация за Украйна.
В социологическото проучване за ZN.UA, за което става дума, за първи път е бил зададен и въпросът: "Според вас трябва ли Украйна да се съгласи да изпълни условията, поставени от Владимир Путин, в името на прекратяването на войната с Русия?". Отговорите са доста красноречиви.
Първо, сред отстъпките, на които украинците могат да бъдат готови, определено не е изтеглянето на украинските войски от цялата територия на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област в техните административни граници. 83% от анкетираните не са съгласни с това.
Второ, Русия не може да разчита, че украинците ще се съгласят официално да предадат тези региони на агресора. 84% са против.
Трето, 77% от украинците не могат да се съгласят, че всички западни санкции срещу Русия трябва да бъдат отменени.
По отношение на искането неутралният, извънблоков и неядрен статут на Украйна да бъде заложен в Конституцията на страната, мненията са малко по-нюансирани: 58% са против, 22% - за. Само 9% от жителите на Западна Украйна биха приели такива промени в Конституцията. Центърът на страната дава 25% одобрение, изтокът - 23%. 39% от жителите на южните региони са готови да подкрепят неутралитет на Украйна. Сред тях хората на възраст 60+ са по-склонни към неутралност.