Според публикувано в четвъртък проучване, половината от жените учени по света са били жертва на сексуален тормоз на работното място в даден момент от кариерата си, съобщава АФП. В проучването, в което са участвали над 5 000 изследователи от 117 държави, 49% от жените учени съобщават, че "лично са преживели поне една ситуация" на тормоз.

Почти половината от случаите са се случили след появата на движението MeToo през 2017 г., според проучването, което е проведено от социологическата компания Ipsos по поръчка на фондация L'Oreal. За 65% от жените тормозът е имал отрицателно въздействие върху кариерата им. Само една от всеки пет жертви е съобщила за тормоза на своята институция.

Участничките в анкетата са работили в области, включващи наука, технологии, инженерство и математика. Те са работили в повече от 50 публични и частни институции в цял свят.

Една четвърт от анкетираните са заявили, че са били в ситуация, в която някой "неподходящо и многократно ме е наричал кукла, бебе или мацка" или ги е обиждал по друг начин. 24% са заявили, че са им били задавани "натрапчиви и повтарящи се въпроси за личния или сексуалния ми живот, които ме карат да се чувствам неудобно", се казва в проучването.

По-голямата част от случаите на тормоз са се случили в началото на кариерата на жертвите. Около половината от тях са заявили, че са избягвали определени служители в своите организации, а всяка пета е заявила, че се е чувствала несигурна на работното си място. Близо 65% от анкетираните са на мнение, че не се прави достатъчно за борба със сексизма и сексуалния тормоз на работното място.

"Това проучване потвърждава, че науката не е преживяла достатъчно голяма революция след движението MeToo", заяви Александра Палт от фондация L'Oreal пред АФП.

Фондацията, която работи с ЮНЕСКО в подкрепа на жените учени, призова академичните и изследователските институции да приемат политики на нулева толерантност по отношение на тормоза и да поемат бюджетни ангажименти за справяне с проблема.

"Трябва да има ефективна и прозрачна вътрешна система за докладване", каза Палт.

Само 33% от научните изследователи в света са жени и само 4% от носителите на Нобелова награда, заяви фондацията.

"Ако искаме да използваме напълно потенциала на жените в научните изследвания, те трябва да се чувстват в безопасност", каза Палт.

Проучването е проведено от Ipsos по метода на допитването от 26 юли до 12 септември миналата година.