Над една трета от възрастните в Европейския съюз не спортуват достатъчно. Тази тенденция, която се задълбочава от пандемията от COVID, носи неблагоприятни последици за здравето. Това се посочва в доклад, публикуван в петък от Световната здравна организация (СЗО) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), информира АФП. През 2016 г. 35,4% от възрастните в 27-те държави - членки на ЕС, са били недостатъчно активни според критериите, формулирани от СЗО, които изискват 150 минути физическа активност с умерена интензивност седмично.
Жените също са по-малко активни от мъжете.
Разликата между половете е очевидна за възрастовата група 15-24 години: 73% от мъжете спортуват или се упражняват поне веднъж седмично, докато при жените този процент е едва 58. Социално-икономическото положение също оказва известно влияние. Само 24% от хората, които се смятат за представители на работническата класа, твърдят, че спортуват поне веднъж седмично, в сравнение с 51% от хората, които се смятат за по-заможни в социалната категория. Пандемията от COVID-19 е влошила още повече тази ситуация: въпреки че локдауните накараха някои от възрастните да спортуват повече, обратната ситуация е много по-често срещана.
Средната продължителност на живота би се увеличила с поне 7,5 месеца за хората, които в момента са недостатъчно активни, твърдят авторите на доклада.
Освен това държавите-членки на ЕС ще спестят 0,6% от бюджетите си за здравеопазване, допълват авторите на доклада, цитирани от "Darik".