Важен проблем, свързан с миграцията, е Шенгенското пространство. Миналия декември Европейският съвет блокира влизането на Румъния и България в зоната за свободно движение — ключов приоритет за гражданите на двете страни, които се присъединиха към блока през 2007 г.

Австрия оказа съпротива срещу този ход, а Холандия подкрепи позицията на Виена на фона на тревогите по време на миграционните потоци през западнобалканския маршрут.

Докато разширяването на Шенген е в дневния ред на испанското председателство на ЕС, присъствието на служебно правителство в Холандия до края на годината означава, че страната е малко вероятно да подпише сделката, която изисква единодушно съгласие от всички страни членки.

Това написа авторитетното брюкселско издание POLITICO.

В статията се анализират проблемите пред Нидерландия, след като Марк Рюте подаде оставка. А той е вторият най-дълго управлявал лидер на Европейския съюз след унгарския Виктор Орбан, което му дава предимството на институционалната памет и морален авторитет, когато говори с други лидери на ЕС.

Следващите холандски избори са насрочени за ноември и вероятно ще доведат до дълго търсене на нов министър-председател и достатъчно коалиционни партньори, като се има предвид разпокъсаният политически пейзаж. Фокусът на Хага ще се върне навътре, потенциално далеч през 2024 г.

Един дипломат от ЕС предупреди, че всяко холандско пространство за маневриране може да бъде ограничено: „Мнозинството в холандския парламент е по-дясно от сегашната коалиция и миграцията ще бъде една от големите теми в тази кампания.“ Това ще направи нещата по-сложни в Брюксел и съответно ще намали шанса за увеличаване на Шенгенското пространство.