Калуди Калудов

Калуди Калудов остана в червените листи само един ден. Двойното гражданство - българско и полско, отряза пътя на световния тенор към парламента.

Ученикът на известния наш певец и музикален педагог Никола Николов дебютира на оперната сцена през 1978 г. в ролята на Алфред в операта "Травиата" на Джузепе Верди. За него казват, че притежава един от най-красивите самородни гласове. Нареждат го сред десетте големи тенори в света и в това няма нищо чудно - коренът му е от земите на Орфей.

Певецът е роден през 1953 г. в село Любен Каравелово, Варненско. Предците му дошли от Лозенградско, Източна Гърция. Затова името му, Калодис, на старогръцки означава "виж доброто".

Когато семейството се мести във Варна, майка му става магазинерка, а баща му - шофьор. Като малък Калуди, щом се върнел от училище, грабвал акордеона, който му купили след отлично завършен първи клас.

Калудов бил състезател културист, маратонец, морж и какво ли още не. Само в музикалното училище не го приели с аргумента, че нямал данни, и по принуда завършил техникум за двигатели с вътрешно горене. Но първата му учителка по пеене Веселина Зафирова така се впечатлила от заложбите му, че започнала да го обучава безплатно

Още в 4-ти курс в консерваторията - в класа на Лиляна Жабленска, го вземат в операта и веднага влиза в големия репертоар. Партията му в "Атила" от Верди във Виенската опера през 1983 г. е началото на безспирен тур на сцените на най-престижните оперни театри, където обира овациите в над 60 роли.

Пял е във виенската Щаатсопер, Ла Скала, Лисео (Барселона), Ковънт Гардън, Метрополитън и други световни оперни театри. Изпълнявал е главните тенорови партии в опери на Верди, Пучини, Маскани, Бизе, Леонкавало. Партнирал е на изпълнители от световна класа и е работил с диригенти от световна величина като Рикардо Мути, Фабио Луизи, Клаудио Абадо. В репертоара му има редица партии от оратории и концертни изпълнения.

През 1991 г. маестро Калудов става артистичен директор на международния певчески фестивал "Вива ел канто" в Полша. През 2000 г. учредява фондация "Булканто" в България, а чрез мениджърските си агенции "Калудов арт" и "Купен арт" осигурява договори на най-добрите си ученици по света. 

Всъщност полското му гражданство идва от съпругата му Ева - студентската му любов, която е полякиня. И тя е музикантка, завършила тук консерваторията - така се запознават. Имат две момчета и две момичета и близо 30 години съвместен живот. През 2007-а обаче се развеждат и Калудов си идва в България. Страната на Шопен още веднъж драсва фатална резка в живота на тенора. Той зарязва Ева заради доста по-младата полска певица Анна. Говори се, че асът на оперното пеене залюбил Анна, докато й бил преподавател в полската академия по музика.

В България Калуди Калудов преподава оперно пеене в Нов български университет. После полиглотът със сериозни занимания в областта на парапсихологията става шеф на операта в Пловдив и продължава да води няколко майсторски класа в Полша, Италия и България.

Често обича да казва: "Колегите ми се смеят: Като троянски кон си. Влезеш ли, не можем да те спрем."

Искра Крапчева, "Стандарт"