Реформаторското правителство в оставка алармира, че границата на единния пазар на ЕС с Турция се е управлявала от мафиоти при предишни администрации, пише Politico. Българското правителство в оставка алармира за това как мафиоти са завзели контрола върху ключов граничен пункт към ЕС – с което подкопават безопасността на храните и предполагаемите общи стандарти на вътрешния пазар на блока.
В продължение на много години ГКПП Капитан Андреево на границата на България с Турция е известен като входен пункт за наркотици в Европейския съюз и като място, където вносителите могат да бъдат рекетирани.
Сега кръстоносците на антикорупционните усилия, които оглавяват краткотрайното реформаторско управление, хвърлят светлина върху това как при предишни политически администрации една престъпна група е допускала огромни количества храна в ЕС без надлежни проверки.
Но неговите съюзници, които все още са на поста до поемането на ново правителство, ескалират силно публична кампания, насочена към организирана престъпна група на границата.
Разбиването на прословутата корупция на границата в България, свързана с мафията – което отдавна е причина България да не получи право да се присъедини към Шенгенското пространство с пътуване без паспорти - идва, когато партията на Петков се готви за евентуални парламентарни избори през есента. Като се изправя срещу Кремъл – миналата седмица София изгони 70 руски дипломати и шпиони, както и срещу организираната престъпност, Петков се опитва да начертае ясна разделителна линия между своята и предишните администрации, опетнени от връзките си и с двете.
„Частната граница“ на Европа
Разследването на българското правителство се фокусира върху организирана престъпна група. Тя използва позицията си на фактически монополист с контрол върху един от най-натоварените гранични пунктове в Европа, за да генерира незаконни приходи и да допуска храни в ЕС, които при нормални обстоятелства биха били отхвърлени или унищожени по законови причини. Финансовият министър в оставка Асен Василев, публикува анализи, според които финансовите щети от корупцията на граничния пункт възлизат на 2500 евро на час - или близо 22 милиона евро годишно. Пред българска телевизия Василев каза, че при Капитан Андреево на практика е имало "частна граница" от десетилетие.
Частна фирма „носеше отговорност както за товаро-разтоварната дейност на пратките, така и за фитосанитарния и ветеринарния контрол“, пише Даскалов в отговор на въпроси на „Политико“.
По този начин според него „операторите имаха интерес да имат по-малко проблеми с товарите, за които отговаряха, и имаха всички стимули да крият данни, тъй като те бяха единственият контрол върху собствената си работа.“ Ситуацията на Капитан Андреево беше "публична тайна", каза Константин Бачийски, депутат от партията на Петков "Продължаваме промяната". „В миналото всички знаеха, но допреди седем месеца никой не искаше да я разкрие“, каза той. До този момент корупцията по границата беше "възможна", защото "политиката на високо ниво" осигуряваше "чадър" за защита на престъпната дейност, каза депутатът и добави, че "за първи път от последните 30 години", през последните месеци България е имала "правителство, което иска да се бори" с корупцията. Българската граница с Турция предизвика безпокойство и сред европейските длъжностни лица.