Служители на администрацията на президента Джо Байдън са много по-притеснени от корупцията в Украйна, отколкото публично показват. Това става ясно от поверителен стратегически документ на САЩ, цитиран от POLITICO.
„Възприемането на корупция на високо ниво“, предупреждава поверителната версия на документа, която съдържа чувствителна информация, но не е класифицирана, може да „подкопае доверието на украинската общественост и на чуждестранните лидери в правителството по време на война“.
Констатацията е по-сериозна от анализа, наличен в публичната версия на документа от 22 страници, който Държавният департамент публикува на уебсайта си без много шум преди около месец. Поверителната версия на „Интегрираната стратегия за страната“ е около три пъти по-дълга.
Корупцията в бившата съветска република отдавна е повод за безпокойство сред американските политици. Но
темата беше омаловажена след пълномащабното нахлуване на Русия
през февруари 2022 г., което Байдън нарече истинска битка на демокрацията срещу автокрацията.
Месеци наред сътрудниците на Белия дом се придържаха към кратки споменавания на корупцията. С това те искаха да покажат солидарност с Киев и да избегнат да дават гориво на малък брой републикански законодатели, критикуващи военната и икономическата помощ на САЩ за Украйна.
Сега обаче американското правителство е започнало да изисква повече за разрешаване на проблема. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан се срещна в началото на септември с делегация от украинските антикорупционни институции. Служители от администрацията на Байдън са разговаряли и с украинските лидери за потенциално обвързване на бъдеща икономическа помощ с „реформи за справяне с корупцията и превръщане на Украйна в по-привлекателно място за частни инвестиции“. Такива условия не се разглеждат за военната помощ.
Украинският президент Володимир Зеленски вече уволни няколко високопоставени служители на отбраната при неотдавнашни мерки срещу предполагаеми подкупи – послание към Съединените щати и Европа, че той ги слуша.
Интегрираната стратегия за Украйна,
описана в изтеклия документ от POLITICO, е създадена от Държавния департамент. Тя включва списъци с цели, срокове за постигането им и етапи, които американските служители биха искали да видят постигнати от Киев.
Сред тях са изпълнение на обещанията на САЩ за оборудване и обучение, за да се помогне на въоръжените сили на Украйна да отблъснат атаките на Кремъл.
Въпреки че НАТО не изглежда готов да позволи на Украйна да се присъедини скоро, американската стратегия често цитира желание армията на бившата съветска република да приеме стандартите на Алианса.
САЩ също така искат да видят Украйна да произвежда свое собствено военно оборудване чрез създаване на „вътрешна отбранителна индустрия, способна да поддържа основните нужди“.
Американското правителство изглежда особено загрижено за
ролята на няколко елита в икономиката
на Украйна, показва още документът.
„Деолигархизацията, особено на енергийния и минния сектор, е основен принцип за изграждането на по-добра Украйна“, се заявява в публичната част на стратегията. Поверителната част пък призовава Киев да „увеличи кредитирането, за да насърчи разширяването на бизнеса“ и да се намали ролята на държавата в банковия сектор. Един предвиден крайъгълен камък за този раздел е, че „Алфа Банк трябва да бъде прозрачно върната в частна собственост“. Това, изглежда, е препратка към институция, известна в момента като Sense Bank, която преди беше руска собственост, но беше национализирана от Украйна.
Стратегията на САЩ има за цел и да гарантира, че Киев не само ще запази ориентацията си към Запада, но и ще развие специални връзки с Америка. Един от начините, по който Вашингтон вярва, че това ще се случи, е чрез английския език. Стратегията показва, че Съединените щати предлагат техническа и друга помощ на украинското министерство на образованието за подобряване на преподаването му.
Американски служители също така ще помагат на Украйна да изгради капацитета си да преследва военни престъпления в собствената си съдебна система. Желаните етапи включват подбор на повече от 2,000 нови съдии и изчистване на над 9,000 жалби за неправомерно поведение на магистрати.
Стратегията също така призовава и за възстановяване на дипломатическото присъствие на САЩ в Украйна и разширяване отвъд Киев до градове като Лвов, Одеса, Харков и Днипро.