Благодарение на интернет гласът на всеки от нас се чува по-силно и по-ясно. Именно заради това голяма част от политиците в България, а и по света, ежедневно използват платформи като Facebook, Twitter, а и дори вече Instagram, за да достигнат по-лесно до своите избиратели. Тази година отново, за да запознаят гражданите с работата си, много политици използваха социалните мрежи за предизборна кампания, която динамично и ежедневно се променяше. Познати на българите лица като Мая Манолова, Бойко Борисов, Корнелия Нинова, а и такива, които тепърва влизат в политиката - д-р Александър Симидчиев и Слави Трифонов, чиято партия стана втора политическа сила, успяха да покажат активност и успех в интернет. Мрежата често създава илюзията, че ще бъдеш разбран правилно заради липсата на т.нар. цензура. Дни преди изборите голяма част от старите и новите управляващи избраха да говорят в

цифри, бюджети и обещания

Отново те избраха социалните мрежи, за да го направят, като голяма част от техните постове бяха придружени с видеа или включвания на живо.

„Имаше пари за всичко: за ВиК холдинг, за асфалт и стиропор, само за подкрепа на малкия бизнес нямаше. И много фирми са пред фалит след 3-тото затваряне. Ние имаме план за мащабна подкрепа на малките фирми“. Такива постове често могат да се видят на стената на вече депутатката от „Изправи се! Мутри вън!“ Мая Манолова, която е един от най-активните членове на коалицията си в социалните мрежи. След почти всеки такъв Манолова публикува и линк към сайта си, като често успява в обещанията си да направи съпоставка с досегашното управление. На коментари от потребителите обаче рядко отговаря. Самата тя споделя, че е избрала социалните мрежи за своя трибуна, защото там са младите. А в помощ за платформите й се притичват именно млади симпатизанти на партията. Премиерът в оставка Бойко Борисов също ежедневно и преди, и след изборите използва социалните мрежи, за да се свърже с избирателите на политическата партия ГЕРБ. Самият той избра именно Facebook за редица предизборни обещания, както и

включвания на живо

на които показваше различни обиколки и срещи с хора от цяла България. Избра го и за да представи номинациите си за ново правителство. „До 2025 г. средната учителска заплата ще стане 2500 лв., а на университетските преподаватели - 2800 лв. Образованието беше наш приоритет през последните 4 години, ще остане така и занапред“, това гласеше поредното обещание на Борисов през профила му във Facebook по време на предизборна обиколка във велинградското село Драгиново. Опозиционната му партия БСП, а и най-вече лидерът й Корнелия Нинова, също ежедневно използва социалните мрежи, за да публикуват снимки и видеа от срещи с хора. Преди изборите Нинова не пропускаше и да обещава промени, като активно показваше и срещи с привърженици на партията.

„Ще освободим фирмите от рекета, на който са подложени. Ще освободим българските фирми от рекета, на който са подложени, при спечелване на изборите. Никой няма повече да ги изнудва да подкрепят властта и ако не го правят, върху тях да се изсипва цялата репресивна машина в предприятия и офиси“, това заяви тя на едно от посещенията си преди изборите във Враца по време на обиколката на партията в Северозападна България.

Слави Трифонов бе критикуван

неведнъж за своя избор да говори единствено в социалните мрежи, но не и пред медиите. На десетки покани от журналисти той отказваше, но въпреки това често показваше активност в интернет.

Според специалисти шоуменът е шампион в социалните мрежи, откъдето се информират младите. Шест дни след изборния ден Трифонов отново избра трибуната на Facebook, за да се изкаже и да благодари на хората, които са дали своя глас за партията му. „Искам да избегна всички клишета и затова ще бъда напълно откровен. От името на моите колеги и от мое име искрено благодаря на всички, които гласуваха за нас. Това е смисълът на доверието, а доверието е висшата форма на човешкото общуване. Благодаря ви, ние оценяваме вашето доверие“, напиша шоуменът, който макар да дебютира на „политическата сцена“, успя да стане втора политическа сила. И „Демократична България“ бе определена от специалистите като партия, която е стигнала до младите благодарение на социалните мрежи. Христо Иванов и Иво Мирчев като най-изявени лица от партията ежедневно коментираха случващото се в държавата, като не пропускаха и да отговарят на въпроси и коментари от потребители във Facebook. Един от листата на партията, пулмологът д-р Александър Симидчиев, също постигна успех в социалните мрежи, което според мнозина е основната причина сега да е избран за народен представител. Симидчиев ежедневно показваше активност и съпричастност, като също така дори успя oрганизира

онлайн събитие дни преди изборите

с което даде възможност на още повече хора да стигнат до това, което иска да каже. През последните избори политиците в България показаха, че все по-умело успяват да използват силата на интернет, тагвайки и поствайки в социалните мрежи. Над 3.3 млн. активни българи на възраст 18-65 г., повечето от които в големите градове, използват Facebook. Експерти споделят, че това е мечтата на всеки политически стратег - платформа за достъп до активните групи в страната, където свободно можеш да предадеш посланието си.