Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов включи проруската партия БСП към възможните партньори за формиране на правителство след предсрочните избори през октомври. Както се очертава, на тях БСП ще се яви без дългогодишния си лидер Корнелия Нинова, която бе изключена от партията, но пък в коалиция с над дузина други леви формации като АБВ на Румен Петков и Георги Първанов, "Екогласност" на Емил Георгиев, Татяна Дончева с "Движение 21, "Изправи се България" на Мая Манолова, партия МИР на Симеон Славчев, Велизар Енчев и неговата формация "Българска пролет", Александър Томов и "Българска социалдемокрация-Евролевица", Комунистическа партия на България с лидер Александър Паунов и т.н.
"Естествените партньори са тези в сглобката плюс БСП и "Има такъв народ". Знам, че имаме решение в партията за БСП, но това имаме в парламента в момента. Иначе пак няма да има правителство и ритуално ще си отрежем главите", добави той.
Борисов бе на крачка да формира четворна коалиция с ДПС, БСП и ИТН през пролетта на миналата година, но тогавашният главен прокурор Иван Гешев провали плановете. Той отказа да си подаде оставката, а веднага след това Корнелия Нинова изненадващо изтегли БСП от очакваната коалиция.
В сряда Борисов обясни, че обичайните партньори за формиране на нова сглобка са "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС.
Така Борисов изключва единствено “Възраждане“ като потенциален партньор. Лидерът на ГЕРБ неведнъж е показвал симпатиите си към радикалната проруска партия на Костадин Костадинов, но преди две седмици обяви, че посещението на хората на “Възраждане“ в Москва за форума на БРИКС ги прави невъзможни партньори.
Борисов избягваше въпросите на журналистите за ДПС, като каза, че трябва да се изчака дали ще успеят да се регистрират за изборите. "Броят на депутатите им едва ли ще е решаващ", допълни Борисов.
Той даде равни шансове за успех на ДПС-Доган и ДПС-Пеевски.
По думите му ако ДПС се регистрира, тези "20 депутати от едното ДПС" и "20 от другото" няма да са от решаващо значение за формирането на кабинет.
"Според мен е честно да се каже на хората какво ще се прави след изборите, а не да се подлъгват българите и после пак да се държим като мажоритарно избрани партии. В демократичния принцип има преговори и коалиции за правителство. До този момент сме изхарчили над 1 млрд. лв. само за избори и политическите партии не дават решения като те свършат. Нека да не се явяваме и на тези избори с невъзможни коалиции. Ако не им харесва "джентълменско споразумение", нека да измислят "умните" друга дума", коментира Борисов.
"Ако трябва да направим изборите по-интересни, да използваме мажоритарен вот, има гръцка система - да използваме нея. Да отидем с решение за след изборите", призова лидерът на ГЕРБ.
От вторник той говори за “гръцката система“, която дава голям бонус на партията спечелила изборите и възможност да се формира правителство в нестабилна политическа среда.