Той е обикновено момче от село близо до границата с Украйна. Допреди няколко месеца никой не беше чувал името му, а днес то е символ на руския патриотизъм. Но как се става военен герой, когато си само на осем? На 11 май Льоша Павличенко все още е просто дете. Той е на 8, ходи на училище в малкото си родно село, никой не знае името му. Няколко месеца по-късно обаче всичко е различно - за него разказват десетки телевизионни репортажи, в социалните мрежи се разпространяват стихотворения, посветени на него, образът му се появява по фасадите на сгради. Льоша вече е руски военен герой и национален символ.
Как се става национален герой, когато си на осем
Всичко започва на 12 май. Тогава руската държавна телевизия "Звезда", която се управлява от министерството на отбраната на Русия, избира Льоша Павличенко за герой на един от своите репортажи.
The amplification of Lyosha's story has gone so far that there's even chocolate bars made with his picture on, given to Russian military soldiers, and handed out on the streets to other children. pic.twitter.com/JKJXWkr17J
— Centre for Information Resilience (@Cen4infoRes) July 25, 2022
Всеки ден след училище осемгодишният Льоша слага на главата си една танкистка шапка, застава на улицата до дома си и започва да поздравява преминаващите колони с руска военна техника, разказва се в репортажа.
В рамките на само няколко дни кадрите с малкия Льоша се разпространяват по всички големи руски медии, споделени са и в официалните канали на руското министерство на отбраната в социалните мрежи. Медийната кампания бързо дава резултат и потребители на Телеграм и ВКонтанкте масово започват да споделят снимки и видеа с осемгодишното дете.
Няколко седмици по-късно то вече се е превърнало в национален герой и в символ на руския патриотизъм.
В края на май на специална церемония, организирана от министерството на отбраната, момчето беше избрано за член на младежката военна асоциация Юнармия, наследник на съветската пионерска организация и Комсомола. По време на събитието то получи благодарности от самопровъзгласилите се Донецка и Луганската народни републики за своята „невероятно важна и отговорна доброволческа работа“. Негови снимки, докато развява от сцената знаме с хаштага #своихнебросаем („Не изоставяме нашите“), бяха публикувани в десетки медии. Хаштагът стана един от най-популярните в подкрепа на руската инвазия в Украйна още в нейните първи дни.
"Да легитимира войната"
Случаят на осемгодишния Льоша е пример за умелия начин, по който Русия използва деца за своята военна пропаганда, отбелязват от британския център за изследване на дезинформацията Centre for Information Resilience. Неговата история е описана в доклад на независимата организация, публикуван наскоро. "Забелязах все по-голямо количество пропагандни материали, насочени изцяло към деца. Зачудих се: това някакъв модел ли е?", разказва авторката на изследването Белен Караско Родригес.
"Бързо разбрах, че руската пропаганда не само е насочена към децата, но и ги използва стратегически, за да разпространява свята гледна точка и да легитимира войната", добавя тя в интервю за изданието The New Statesman. В продължение на пет месеца тя анализира различните начини, по които Кремъл използва непълнолетни, за да усилва подкрепата сред руснаците за инвазията в Украйна. Заключенията ѝ са, че видеата на малки деца, които говорят за войната, ръкуват се с войници или пък получават подаръци от тях, са едно от най-силните пропагандни оръжия на Кремъл.
„Поколението Z”
Случаят на Льоша Павличенко е само един от многото примери за начина, по който Русия успешно използва деца като пропаганден инструмент. Освен че такава стратегия има силно въздействие върху публиката обаче, тя въздейства и на самите деца.
Защо това е проблем
Според експертите обаче използването на деца за военна пропаганда противоречи не само на моралните, но и на правните норми. Многобройните репортажи, в които са показани домовете на децата, точното им местоположение, фамилните им имена, възрастта им и друга лична информация, нарушава правата им, записани в Конвенцията на ООН за правата на детето. Тя е подписана и от Русия, припомнят авторите на анализа.
„Кремъл се опитва не просто да събере подкрепа за инвазията си, той индоктринира бъдещите поколения“, заключват от британския Centre for Information Resilience. Оттам добавят още, че използването на деца за пропагандни цели не е нещо ново. Още по време на Първата световна война Германия предприема такава тактика, а по-късно тя се превръща в основна и по време на Съветския съюз. Мащабът, в който тази стратегия се използва сега обаче, се случва за първи път. „От известно време насам децата са много видими в националистическите празненства като Деня на победата“, коментира пред The New Statesman Джоана Состек, преподавателка по политическа комуникация в университета в Глазгоу. „Това очевидно се е увеличило в контекста на войната”, добавя тя. Според нея обаче има една основна разлика между съветската и днешната руска пропаганда, която прави и настоящата много по-ефективна и опасна. „Съветската телевизия беше някак скучна”, казва Состек. „Сега всичко е умишлено много сензационно и емоционално.”