Новият губернатор на Калифорния Гавин Нюсъм погва нелегалните производители на канабис в щата. Той обяви, че Националната гвардия в Калифорния ще се присъедини към федералните власти с цел да елиминира т.нар. черен пазар на марихуана – наркотични растения, произвеждани нелегално в Северна Калифорния и до голяма степен управлявани от наркокартели. Българите в Humbold County и околията също имат немалка роля в нелегалното производство и разпространение на наркотика. Не е тайна, че по хълмовете край Сан Франциско има

плантации за отглеждане на марихуана, държани от нашенци

В много от тях работят източноевропейци, който си докарват десетки хиляди долари кеш, като се грижат за реколтата.

Преди да бъде избран за губернатор, Нюсъм беше една от главните фигури, отговорни за легализирането на марихуаната за удоволствие в щата. Кампанията му за губернатор получи над 340 хиляди долара от бизнеси, производители на марихуана, а преди да заеме поста губернатор, Нюсъм призова за търпение, докато проработи системата. Сега обаче мудният интерес на нови бизнеси, които да се регистрират с легален лиценз като производители на канабис, е най-малкият му проблем, защото той трябва да се справи с по-заплашителна тенденция.

Според нов доклад на Комитета по надзор на канабиса т.нар. черен пазар в щата се разраства и този проблем трябва да се реши незабавно. Според доклада след първата година, през която щатът разреши продажбата на марихуана, „липсата на координация” е създала благоприятна среда за развитие на незаконни производители, които застрашават лицензираните за производство на канабис бизнеси. „Липсата на правилно изпълнение създава перфектна среда за нерегулираните  „подземни пазари”, се казва в заключението на панел от 22-ма специалисти, назначени от предишния губернатор Джери Браун. „Има сериозни притеснения, че в Северна Калифорния нелегалното производство на марихуана се увеличава. Става все по-лошо, а не по-добре”, каза Гавин Нюсъм. Губернаторът пренасочи поне 150 войници на Националната гвардия в щата, които досега бяха на мексиканската граница, да се присъединят към нов отряд, спонсориран от правителството, за борба с наркотрафика. Counterdrug Task Force ще се съсредоточи върху борбата с незаконната дейност, свързана с марихуаната – производство, складиране и разпространение. Губернаторът на Калифорния разчита този ход да стимулира повече производители да се лицензират и в същото време „да се отърве от лошите герои”. Според New Frontier Data

близо 80 % от марихуаната, която се продава в Калифорния, идва от черния пазар

Анализатори изчисляват още, че само за миналата година нелегалните производители на марихуана са имали печалба от 3.7 милиарда долара – над четири пъти повече от печалбата на легалния пазар. Именно мащабите на подземния бизнес, високите данъци и забраната за производство в населени места обезкуражава бизнесите да си извадят лицензи. От щатското бюро за контрол на канабиса, в което има 634 лицензирани производители, са затворили повече от 2,842 магазина за продажба на марихуана и други бизнеси заради „подозрения, че оперират без разрешително”. За момента обаче няма много наказани. Едва 16 от тези затворени бизнеси са обвинени в нарушаване на закона. „Трудно е да се прецени колко от тези бизнеси са продължили да съществуват на друго място”, казва говорител на бюрото. Такива бизнеси могат просто да преместят дейността си.” От щатското бюро за контрол на канабиса казват, че са ограничени в правомощията си да се борят срещу нелегалните бизнеси. Няколко институции се борят срещу нарастващия брой на престъпни бизнеси, които експлоатират закона за употреба на канабис. Програмата „Кампания срещу плантациите за марихуана” на Министерството на правосъдието  е конфискувала 19 тона от наркотика през 2018 г., калифорнийската щатска полиция пък други 8 тона незаконно произведена марихуана. Освен това California Department of Fish and Wildlife проведе 103 акции през миналата година за изкореняване на нелегални плантации на територията на щатски и федерални паркове и язовири. Над 1.5 млн. растения бяха изкоренени, но това явно не обезкуражава производителите „в сянка”.    

Българската следа в бизнеса с марихуана

  За никого не е тайна, че от години българи държат част от плантациите за нелегална марихуана в щата. В местната преса ги наричат „българска мафия”, а някои от местните хора твърдят, че нашенците там действат като организирана престъпна група, която се занимава не само с отглеждане на марихуана, но и с трафик на хора и проституция. Голяма част от работниците на тези плантации също са българи, които прекарват по няколко месеца „на тръстиката”. Запознати с бизнеса споделиха за BG VOICE, че въпреки мизерните условия много от работниците са доволни от парите. Жените, които се занимават предимно с подстригване на растенията, правят между 5 и 10 хиляди долара на месец и нямат разходи. Работничките са на възраст от 18- до 60-годишни. Местните си имат име и за тях – trimmigrants, от английското trim (подстригвам) и immigrant (имигрант). Заради легализирането на марихуната и притока на нови производители през последните 5-6 години цената на дрогата е паднала в щатите, където тя се продава законно. Затова българите и другите играчи на черния пазар търсят нови места, където да пласират реколтата си – обикновено щати, където марихуаната все още е извън закона. Там цените са по-високи. Но за да стигне от щат, където производството и продажбата са легални, до друг, производителите трябва да използват федералната пътна мрежа. А производството и продажбата на марихуана са все още углавни федерални престъпления. През 2014 година група от 16 души беше задържана в Хъмбълд каунти по подозрения за нелегално производство и разпространение на марихуана. Шестима от българите бяха с изтекли визи. През 2016 българин беше осъден на 12 години зад решетките за това, че е пренасял нелегално марихуана. Съдебните заседатели в окръг МакХенри, Илинойс, намериха Майкъл Каравастев за виновен за трафик на над 32 кг марихуана. През същата година 44-годишният Николай Терзиев беше арестуван в Уайоминг за пренос на наркотици. Щатската полиция в Уайоминг открила в колата му 50 паунда марихуана (около 23 кг). Дрогата била скрити в каросерията на минивана. Според съдебните документи Терзиев е играл ключова роля в мащабното разследване на ФБР по делото срещу групата за източване на кредитни карти на Георги Мартов-Мицубишито. През септември миналата година властите в Калифорния арестуваха 48-годишния Мартин Радославов Атанасов и конфискуваха 2,240 канабис растения, 45 кг марихуанов цвят и още 180 кг марихуана със стеблата.