На 9 февруари противоречивия десен американски тв водещ Тъкър Карлсън публикува своето шумно анонсирано интервю с президента Владимир Путин. Във взаимноизгодното мероприятие Карлсън отново привлече вниманието към себе си след напускането на "Фокс нюз", а руският лидер получи възможност да заяви пред огромна аудитория, че Западът трябва да разбере, че е "невъзможно" да победи Русия в Украйна, както и да изложи своето виждане за руската и украинска история в опит да оправдае вероломното нахлуване.

В двучасовото интервю с бившия телевизионен водещ, което се появи точно преди двегодишнината от нахлуването на Русия в Украйна, Путин също така заяви, че "може да бъде постигната сделка" относно затворения репортер на "Уолстрийт джърнъл" Гершкович.

"Обсъждат се определени условия по каналите на специалните служби", каза той, като същевременно настоя, че репортерът е шпионин - нещо, което вестникът и правителството на САЩ категорично отричат.

Това беше първото интервю на Путин на четири очи с човек от западна медия от 2019 г. насам и в него не се чу нищо съществено ново. Карлсън, който е смятан за близък до кандидата за Белия дом и бивш президент Доналд Тръмп, зададе малко въпроси и до голяма степен слушаше, докато кремълският лидер му изнасяше лекции за възгледите си за руската история, представяйки за пореден път неподкрепената прапагандна версия за Русия като жертва на западните предателства. 

Путин застана зад решението си да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. и заяви, че Западът вече осъзнава, че Русия няма да бъде победена, въпреки помощта на САЩ, Европа и НАТО за Украйна. 

"Досега се вдигаше шум и се крещеше за нанасяне на стратегическо поражение на Русия на бойното поле. Но сега явно започват да осъзнават, че това е трудно постижимо, ако изобщо е възможно. Според мен е невъзможно по дефиниция", каза той.

Той отправи послание и към Конгреса на САЩ, където доминираните от Тръмп републиканци са все по-несклонни да продължат да подкрепят Украйна с оръжия и друга военна помощ.

"Ще ви кажа какво казваме по този въпрос и какво предаваме на ръководството на САЩ. Ако наистина искате да спрете войната, трябва да спрете да доставяте оръжия", каза той.

На въпроса дали Москва би обмислила да нахлуе в други страни от региона - членките на НАТО Полша и Латвия - или като цяло на целия европейски континент, Путин отговори, че това е "изключено".

"Нямаме интерес към Полша, Латвия или където и да било другаде. Защо бихме го направили? Просто нямаме никакъв интерес. Това е просто насаждане на заплахи", каза Путин. 

По думите му война с Полша би се случила "само в един случай: ако Полша нападне Русия".

Запитан за значението на евентуална промяна в ръководството след изборите в САЩ, където се очаква Байдън да се изправи срещу Тръмп в реванш на състезанието им през 2020 г., Путин посочи, че няма да види особена промяна.

"Току-що ме попитахте дали ще дойде друг лидер и ще промени нещо? Не става въпрос за лидера. Не става въпрос за личността на конкретен човек", каза Путин.

Двамата не коментираха факта, че задържането на американското финансиране за Украйна от репуликанците, намиращи се под влиянието на Тръмп, вече пряко помага на руските войски, като принуждава украинците да преминат към по-пасивен подход и ги поставя в невъзможност да планират дългосрочно.

Карлсън рядко поемаше инициативата в интервюто си, записано във вторник и публикувано на собствения му уебсайт, и не предизвиква Путин с въпроси за отношенията му с Тръмп. Докато беше президент и след като беше победен от Байдън, Тръмп многократно хвалеше Путин и не осъди нахлуването в Украйна, а каза, че ако бъде преизбран, ще може да реши войната за "24 часа", макар да не обясни как.

За разлика от него Байдън заклейми Путин като "военен престъпник" и превърна подкрепата за избраното прозападно правителство на Украйна в един от основните приоритети на своето президентство.