Ню Йорк се присъедини към другите ной-големи градове на САЩ - Чикаго и Лос Анджелис - в изразяването на уважение и приятелство към България на 3 март по случай националния й празник. Кметът на града Ерик Адамс не се смути от дъжда и посети празнуващата българска общност в най-стария нюйоркски парк в града. Под дъжда той чу българския химн и си направи снимка с изявени личности от българската общност.
Кметът на Ню Йорк издаде за първи път прокламация, с която обяви Трети март за Ден на българското наследство. В нея той подчерта огромния принос на българската общност в редица сфери на живота в Ню Йорк и отбеляза 3 март 1878 г. като дата на възстановяването на държавност на една нация, която е известна със своите изкуства, кухня, природна красота и биоразнообразие.
"... Българските американци отдавна укрепват петте ни обединени района и ще продължат да играят ключова роля в нашите смели стъпки по пътя на придвижването напред на глобалния ни град. Заедно ще продължим да работим, за да сме сигурни, че петте ни района ще останат приобщаващ и динамичен център на възможности.
По тези причини сега аз, Ерик Адамс, кмет на града Ню Йорк, обявявам неделя, 3 март 2024 година, за Ден на българското наследство в Ню Йорк" - завършва прокламацията на градоначалника на най-многолядния град в САЩ.
Подобни прокламации по случай българския национален празник вече издадоха губернаторита на Илинойс и Мичиган и кмета на Чикаго Брандън Джонсън. Всички те отбелязаха приноса на българските американци за напредъка и сплотяването на оглавяваните от тях общности.
Адамс се включи в церемонията по издигане на българския флаг. Докато той помагаше за извисяването на трибагреника, прозвуча "Мила Родино" в изпълнение на актрисата Джина Дидонато.
Кметът освен това отправи приветствени слова към множеството в най-стария обществен парк в Ню Йорк, "Боулинг Грийн", който бе изпълнен от българи и техните приятели.
Богата културна програма представи десетки изпълнители от български училища и културни центрове в Ню Йорк, вкл. Bulgarian Children's Chorus Gergana, Училище "Христо Ботев" в Ню Йорк (Bulgarian School - New York), Young Bulgarian Voices NY и GORANA DANCE, както и много гости като Catherine E S Springer. Всички получиха и български мартенички.