Премиерът Бойко Борисов възложи на ДАНС, разузнаването и на контраразузнаването да установят кои са "доброжелателите", прекратили преждевременно визитата на президента Румен Радев в Естония. Държавният глава бе в Талин за участие във формата "Три морета", но заради изтекла информация за негов контакт с COVID-19, посещението му бе прекъснато.
При пристигането си в България Радев показа отрицателния си тест за коронавирус, направен в естонската столица и обяви информацията за контакта му със заразен за "активно мероприятие" на доброжелатели.
„Възложих на ДАНС и ДАР да проверят кои са тези „доброжелатели“, които искат да елиминират действията на правителството и на президента и да попречат на нещо, което е толкова важно за България“, каза премиерът Борисов. „Ако някой е подценил темата с карантината, не е наш проблем“, добави министър-председателят и изрази надежда да няма повече спекулации по темата.
Борисов съобщи още, че правителството е подготвило абсолютно всичко необходимо за посещението на президента Радев в Естония и за домакинството на България на инициативата "Три морета" догодина, информира bTV.
„Подготвихме абсолютно всичко необходимо за посещението на президента Радев в Естония и за домакинството на България в инициатива догодина. Нещо повече - на този ден, когато президентът Радев беше в Естония, по телефона се обади заместник-държавният секретар Кийт Крач, който още веднъж благодари и още веднъж потвърдихме пълното съдействие и ангажираност на България в тази инициатива“, заяви премиерът и напомни, че Росен Плевнелиев е първият български президент, който присъедини България в тази инициатива.
Абсолютно всичко, което България трябваше да направи от страна на правителството, е направено, така че не мога да приема каквато и да е критика, че не подкрепяме инициативата „Три морета“, заяви още министър-председателят.
Премиерът напомни, че още през август месец на срещата си в Блед със заместник помощник държавния секретар на САЩ Матю Бойс е изтъкнал ангажираността на правителството по темата.
Уверихме нашите партньори - 11 европейски държави, в пълната готовност на България да участва и с финансиране, и с проекти“, добави още Борисов.
Премиерът обърна внимание, че сме шестата страна, която участва финансово в инициативата, след като на 2 септември правителството взе решение България да участва с 20 милиона евро в Инвестиционния фонд към инициативата „Три морета“.
Националната координация на формата от българска страна също е на много високо ниво като отговорността за това е дадена на вицепремиера Екатерина Захариева.
„България вече реално работи по тази инициатива – с 20% закупуване на акции от терминала за втечнен газ в Александропулис. В момента на пълни обороти се работи по газовата връзка Юг-Север, която присъединява пристанището в Александропулис с нашата газопреносна мрежа и през нея ние можем да транспортираме газ на Север, на Запад, във всички посоки. Подготвили сме газохранилищата. Разширяваме за втечнен газ“, подчерта премиерът Бойко Борисов.
„Тук не е само газовите връзки, тук са магистралите, жп линиите, интернет свързаност на целия регион, суперкомпютъра, който януари месец ще влезе в действие“, добави още министър-председателят.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.