Властите на талибаните в Афганистан наредиха салоните за красота в цялата страна да затворят в рамките на един месец, в израз на последната им репресия срещу правата на жените в страната.
Заповедта - която заместник-министерството потвърди във вторник - ще наложи затварянето на хиляди бизнеси, управлявани от жени, и ще забрани една от малкото оставащи възможности за тях да общуват извън дома си.
Салоните често са и единственият източник на доходи за домакинствата.
„Мисля, че щеше да е добре, ако жените изобщо не съществуваха в това общество“, каза управителка на салон в Кабул, пожелала анонимност. „Сега казвам това: иска ми се да не съществувам. Иска ми се да не сме родени в Афганистан или да не сме от Афганистан.
Откакто завзе властта през август 2021 г., талибанското правителство не допуска момичета и жени в гимназии и университети, забранява им достъпа до паркове, панаири и фитнес зали и им нарежда да се покриват на обществени места. На жените също е забранено да работят за ООН или неправителствени организации, а хиляди са уволнени от държавни служби или
им се плаща да си стоят вкъщи.
Мохамад Садек Акиф Мухаджир, говорител на Министерството за насърчаване на добродетелта и предотвратяване на порока, не каза защо е била издадена заповедта.
„След като бъдат затворени, ще споделим причината с медиите“, каза той пред AFP.
Той каза, че на фирмите е дадено време да приключат дейността си, за да могат да изразходват запасите си, без да понасят загуби.
Копие от заповедта гласи, че тя е "базирана на устни инструкции от върховния лидер" Хибатула Ахундзада.
Салоните за красота се появиха масово в Кабул и други афганистански градове през 20-те години, в които водените от САЩ сили окупираха страната след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. срещу Световния търговски център в Ню Йорк.
Те се възприемат като безопасно място за събиране и общуване далеч от мъжете и предоставят жизненоважни бизнес възможности за жените.
„Жените говореха, клюкарстваха. Тук нямаше бой, нямаше шум“, каза служителка в салон. „Когато видим някои щастливи и активни лица тук, ние също сме освежени. Салонът има много важна роля; това място ни кара да се чувстваме комфортно.
В доклад до Съвета по правата на човека към ООН миналата седмица от Ричард Бенет, специалният докладчик за Афганистан, се казва, че тежкото положение на жените и момичетата в Афганистан „е сред най-лошите в света“.
„Тежка, систематична и институционализирана дискриминация срещу жените и момичетата е в основата на талибанската идеология и управление, което също поражда опасения, че те може да са отговорни за апартейда между половете“, каза Бенет.
Заместник-върховният комисар на ООН за правата на човека Нада Ал-Нашиф добави: „През последните 22 месеца всеки аспект от живота на жените и момичетата беше ограничен. Те са дискриминирани по всякакъв начин.“