Пламен Орешарски е новият министър-председател на България, реши Парламентът в сряда след часове дебати, взаимни обиди между отделните парламентарни групи и депутати. Орешарски бе избран със 120 гласа "за", 97 "против" от 217 присъстващи в залата. Това стана след прегласуване, разпри за кворума, сривове в системата за гласуване и спорове кой е гласувал и кой не е.
Структурата на правителството бе подкрепена от 120 души, 98 се обявиха против.
ГЕРБ и ДПС се хванаха гуша за гуша, след като речта на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов срещу бъдещото правителство "Орешарски" взриви парламента.
"Ще създадете правителство, което е възродило и е подкрепяло организираната престъпност в България. Всичко това ще стане ясно в предстоящите месеци”, посочи Цветанов.
"Зад този кабинет не стоят дори политическите партии. Това, което има за определени министри, е ясно кои са кадровиците – Сергей Станишев с Моника Йосифова, Волен Сидеров, Лютви Местан, защото е много важно за министър на спорта да имаме професор по синтаксис”, каза още Цветанов.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров се регистрира за участие в решаващото парламентарно заседание за избор на правителство, с което спаси кворума и осигури възможност то да бъде гласувано само с депутатите на БСП и ДПС.
Парламентарната група на ГЕРБ влезе в пленарната зала, но не се регистрира.
Бившият ръководител на представителството на Европейската комисия в България Зинаида Златанова ще бъде правосъден министър и вицепремиер. Тези два поста са ключови за реформата в правосъдието и вътрешния ред, която Брюксел наблюдава отблизо.
Бившият шеф на ДАНС и началник на кабинета на президента Росен Плевнелиев Цветлин Йовчев ще бъде вътрешен министър.
Министерството на финансите ще бъде поверено на Петър Чобанов, бивш шеф на Агенцията за икономически анализи и прогнози, преподавател в катедра "Финанси" в УНСС, председател на Комисията за финансов надзор.
За министър на транспорта и информационните технологии се обсъжда шефът на "Пристанище Варна" кап. Данаил Папазов, който миналата седмица внесе документи за регистрация за участие в изборите за кмет на Варна, но каза, че окончателно ще реши дали да се кандидатира на 28 май. Твърди се, че Папазов е еднакво приемлив и за БСП, и за ДПС, и за ГЕРБ, които искаха да го правят кмет на Варна през 2011 г.
За военен министър е предложен депутатът от левицата Ангел Найденов, който бе председател на парламентарната комисия по отбрана по времето на тройната коалиция.
Колегата му Драгомир Стойнев ще поеме министерството на икономиката и енергетиката, като двата ресора засега няма да се разделят. Номинацията на Стойнев за този пост е изненада, тъй като името му бе спрягано за социален министър. Номинацията среща известно недоумение и поради факта, че Стойнев няма кой знае какъв професионален опит и квалификация (депутат втори мандат, работил е в Дирекция "Стратегическо планиране и управление" на МС и е бил икономически съветник на премиера Сергей Станишев 2005-2009), а ще отговоря за ключови ресори в момент, когато енергетиката е в кризисно състояние и хаос.
Социалната политика отива при ДПС и по-специално при д-р Хасан Адемов, дългогодишен експерт в тази сфера и дългогодишен член на социалната комисия в парламента.
ДПС ще управлява и министерството на екологията. За министър ще бъде предложена депутатът от движението Искра Михайлова, бивш заместник-министър на строителството в кабинета "Станишев".
Изтъкната специалистка по синтаксис и сложни изречения е номинирана за спортен министър от посочения за премиер от Коалиция от България Пламен Орешарски.
Марияна Георгиева е професор по синтаксис в Института по български език към БАН, чете лекции по езикова култура, език и стил в медиите и политическа лингвистика в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Проф. Георгиева е правила изследвания по проблемите на предикативността на сложното изречение и предикацията като феномен на познанието на Аз-а. Била е парламентарен сътрудник на лидера на ДПС Лютви Местан, директор на дирекция "Студенти и специализанти" в образователното министерство по времето на НДСВ и на тройната коалиция. Марияна Георгиева-Бенчева е била втора в кандидатдепутатската листа на ДПС за 42-рото Народно събрание в област Ловеч.
Министър на образованието, ако този състав бъде одобрен от пленума на БСП и от парламента, ще е Анелия Клисарова, бивш ректор на Медицинския университет във Варна и депутат от БСП, която е била предпочитана от своите съпартийци за здравен министър. На този пост обаче, както се знае от два дни, ще застане шефката на АГ болница "Шейново" д-р Таня Андреева, която влезе в НС с гражданската листа на БСП.
Министър на земеделието ще бъде Димитър Греков, ректор на Пловдивския аграрен университет. Това назначение също може да се приеме за изненадващо предвид очакванията депутатът от левицата Светла Бъчварова да стане министър на земеделието. Греков в момента е зам.-шеф на създадения от служебния министър на земеделието бизнес-научен съвет, който трябва да изготви националната агростратегия за развитие на отрасъла до 2020 г.
Министър на културата ще е Петър Стоянович, бивш лидер на "Гергьовден" и едно от лицата на СДС в миналото, свързвано с Евгений Бакърджиев, а преди това парламентарен секретар и началник на кабинета на външния министър Надежда Михайлова (1997-2001).
Външен министър ще бъде евродепутатът Кристиян Вигенин.
За министър на регионалното развитие и благоустройството е предложена Десислава Терзиева, която в момента е директор на дирекция "Стратегическо планиране" в Министерския съвет, а политическата си кариера е започнала в МРРБ по времето на Евгейний Бакърджиев. По времето на НДСВ е работила в Министерския съвет и в министерството на държавната администрация, а правителството на ГЕРБ я връща в МС.
За първи път в българско правителство ще има министър на инвестиционното проектиране. Първоначално номинираният архитект Калин Тихолов се оттегли заради общественото недоволство и Орешарски номинира арх. Иван Данов.