Питбул нападна и нахапа жестоко дете в София. Драмата се е разиграла преди дни пред блок в столичния квартал „Триъгълника“.
4-годишното момиченце е с ухапвания по главата, а родителите са в шок след инцидента. Майката Габриела Кирова разказа, че детето е претърпяло належаща операция, но вече е в стабилно състояние и се възстановява в дома си. "Раните са много, четири на брой, има две фрактури на черепа и е стресирана съответно, което няма как да не е така", каза тя пред БНТ. Майката разбира какво се случва, когато бащата на Дарина й се обажда, за да поиска ЕГН-то на детето, защото е прието в "Пирогов". На другия ден след инцидента собствениците на питбула са се свързали с нея. "Обаждането на собственичката ме разстрои много и ме шокира, защото тя искаше от мене да забравя на кого е кучето и в жалбата да напиша, че не знам на кого е", каза още Габриела. С Дарина вече работи психолог. Инж. Георги Александров от районното кметство в "Надежда" каза, че когато се правят проверки от районната администрация, се съставят актове и глоби, а при такива тежки инциденти това не удовлетворява родителите на пострадалите , и те предпочитат да се обръщат към полицията. "Проверки се правят както по сигнали, така и регулярно всеки месец. За миналата година са направени 71 проверки, при всяка една се съставя констативен протокол, а при откриване на нарушения се съставят констативни актове на стойност около 100 лв", обясни още инж. Александров. Експертът по хуманно отношение към животните Явор Гечев коментира, че такива случаи има много и вината е изцяло на собственика на кучето, защото когато си вземе такова куче, той трябва да вземе мерки и да предпазва обществото и затова законът вменява такава отговорност не на кучето, а на собственика. "Собственикът носи наказателна отговорност при такъв инцидент, при който има средни телесни повреди или не дай си боже, нещо по-сериозно. Законът вменява наказателна отговорност до 3 години. Така че оттук нататък полицията и прокуратурата трябва да разследват този случай и да потърсят отговорност от собственика", каза още Гечев. За да се направи връзка между собственика и кучето, има идентификация на животното - то трябва да има микрочип и данните от него да бъдат въведени в базата данни на БАБХ, а срещу този микрочип трябва да има данни за собственика, за манипулациите, които са правени на кучето, допълни експертът. От СДВР съобщиха, че срещу собственика на въпросния питбул до момента не са подавани сигнали за предишни такива инциденти. Предстои собственикът да бъде разпитан в полицията.
Живуща в квартала разказва, че всекидневно докато се разхожда с детето си в парка, собствениците на питбули редовно си пускат кучетата без повод и намордник."В самия парк има обособено място за кучета и отделно има детска площадка, на която винаги има доста деца на различна възраст. За съжаление питбулите винаги се разхождат извън това обособено място", допълни тя.
Тя обясни, че многократно е подавала сигнали в полицията, като от там са приемали сигналите, но са обяснявали, че случаят не е за тях, а за общината.