Над 700 книги, сред които най-новите, търсени и продавани заглавия от български автори ще бъдат представени на Третия пазар на българската книга в Чикаго. “И последните кашони с книги вече пристигнаха днес в Чикаго и вече с нетърпение очакваме 4-ти декември, за да посрещнем посетителите”, съобщават от екипа на културен център “Магура”, който е домакин на събитието.
Изненадата на това Коледно издание
ще бъде участието на Алек Попов - един от най-четените и превеждани български писатели. Той пристига в Чикаго по специална покана на център “Магура”.
Тази година 12 издателства ще представят най-новите и най-продаваните си заглавия- “Сиела”, “Жанет 45”, “ Колибри”, “Точица”, ICU, “Хермес”, “Книгомания”, “Никѐ”, “Лист”, The Creative, “Ракета”, “ Ай Пи медия”. “Четящите хора в Чикаго очакват с нетърпение и вече ни звънят да питат за определени заглавия” казват от екипа на “Магура”. Първият пазар на българската книга се проведе в началото на декември миналата година, когато родолюбивите доброволци от “Магура” бяха вдъхновени от дългогодишната лична инициатива на писателя Георги Господинов “Подари книга за Коледа” И тази година на Пазара ще има кафе, лакомства и безплатна опаковка на закупените за подарък книги.
От екипа споделят, че са подготвили още изненади,
с които се надяват да зарадват посетителите на Пазара на българската книга. Център “Магура”, който се финансира и управлява само от родолюбиви доброволци, са водеща културна институция в района.
, на която се възхитиха стотици българи от района. “Когато човек е откъснат от мястото, в което се е формирал и което винаги е обичал, той започва малко по малко да витае в безтегловност…да губи съществена част от своята самоличност. Понякога отчаяно търсим огледало, в което да разпознаем себе си…огледало, което пази безценните черти на нашето истинско Аз. В чикагското предградие Арлингтън Хайтс, има такова огледало. Някой би измерил “Магура” в квадратни метри, но тя е толкова повече от затворено пространство. “Магура” е безукорен пазител на нашата култура, източник на просветление и мост, свързващ два свята и няколко генерации. Центърът няма златни куполи и стенописи, но тя е храм…без квадратно отворено пространство за нашите търсещи души. “Магура” е светлина. “Магура” е гравитация. И истината е, че не можем един без друг. Понякога ние се отразяваме в огледалото. Понякога то се отразява в нас”- казва за българския културен център в Чикаго писателят и журналист Иво Иванов.