Болница "Пирогов" получи първа част от заявените количества анатоксин, необходим за лечението на пациентите с ятрогенен ботулизъм, съобщиха от медицинското заведение.
Разширен екип от специалисти, оглавен от доц. Мария Димитрова, постави първата доза на най-тежко пострадалата жена. Към момента тя понася добре медикамента.
През последната седмица няколко жените са обърнаха да помощ към „Пирогов“ със симптоми на ботулизъм. Оказва се, че всички те са ходили при един и същи човек за поставяне на ботокс, който се е представял за дерматолог.
Жената поставила опасния ботокс беше разпитана вчера от полицията, но не бе задържана.
Според данните на Българския лекарски съюз така наречената Dr. Goodz не фигурира като медик, за какъвто се представя.
Прокуратурата и МВР се сезираха по случая с пострадалите дами. Прокурор при Софийска районна прокуратура образува проверка по случая и я възложи на СДВР-МВР. При проверката следва да се установят всички пострадали, какви документи са получили те след поставянето на разтвора, какво е съдържанието на разтвора, който им е поставен и дали лицето, поставило токсина, има нужната квалификация за това.
Наблюдаващият прокурор е изискал и документи от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени.
През последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял.
Така нареченият ботокс (ботулинов токсин) е лекарствен продукт, който се прилага само по лекарско предписание при съответните терапевтични показания и дозировка. На българския пазар са регистрирани шест лекарствени продукта с международно непатентно наименование (INN) Botulinum toxin. Пет от тях са показани за временно подобрение на външния вид на бръчки в горната част на лицето, а един е показан за симптоматично лечение при определени медицински състояния и се реимбурсира с публични средства.
Министерството на здравеопазването апелира всички граждани предварително да взимат информирано и отговорно решение при провеждане на естетични процедури.