През последните месеци депутатът от ДПС Делян Пеевски се превърна в един от най-крупните дарители за болниците в България. Благотворителните му акции започнаха след обявяване на извънредното положение заради епидемията от коронавирус в страната и продължават и до днес. Според изчисленията на някои медии дарената сума вече надхвърля 5 милиона лева. Сред дарените от Пеевски са големи и малки лечебни заведения в различни райони на България. Преди месец „Пирогов“ получи респиратори, защитни облекла и 500 000 лв. На „Александровска“ болница депутатът дари анестезиологичен апарат за 115 000 лева, 200 предпазни облекла за медицинския персонал заедно с 1000 защитни маски и 300 предпазни шлема. Във вторник респиратори за 144 000 лв. получи и „Света Анна“ в столицата. В края на април бе съобщено, че няколко болници във Видин, Кюстендил и София са получили от Пеевски дарения за 184 000 лева. На цялото село Паничерево депутатът дари бързи тестове, когато жителите му бяха под карантина. Благотворителността не свършва дотук. Преди дни народният представител от ДПС разшири обхвата на даренията си и дари 700 000 лева на община Пазарджик, за да предотврати продажбата на гора край село Црънча, за спасяването на която хората от селото излязоха на протест преди дни. Съобщенията за даренията не спират. Единствената разлика е
промяната в източника на дарението
Първоначално като дарител се посочваше самият Пеевски, но повдигането на въпрос откъде произхождат средствата, които дарява, в съобщенията за благотворителността му като дарител вече се посочва едноличната му фирма „Интръст". Сред даренията й беше и размяната на храни срещу предпазни средства от Обединените арабски емирства. Впоследствие се оказа, че насрещното дарение от ОАЕ не включва само анонсираните от националния оперативен щаб маски, но и тонове фурми. Даренията на Пеевски и неговото дружество „Интръст“ се отразяват неизменно от медиите, собственост на депутата, както и от Нова телевизия на братята Кирил и Георги Домусчиеви, от сайта на в. „24 часа“ и други. Дарителството на народния представител повдигна немалко неудобни въпроси, а едни от най-острите зададе журналистът Венелина Попова от сайта „За истината". Тя е дългогодишен кореспондент на БНР в Стара Загора, а сега е журналист на свободна практика. Нейни публикации предизвикаха серия атаки срещу нея в медиите на Пеевски „Монитор“ и „Телеграф“. „Фактът, че дарения, направени от акционерно дружество, се представят като лични дарения на Пеевски, сам по себе си е позорящо обстоятелство, най-малкото защото заблуждава общественото мнение, да не кажа по-тежка дума“, посочи наскоро Попова в интервю пред Deutsche Welle един от проблемите с даренията на депутата. В публикациите си по темата тя настоява компетентните органи да проверят дали с даренията си Пеевски пере пари и дали нарушава някои закони. „Но и така се вижда, че нарушаване на закона има, ако Делян Пеевски се разпорежда с финансовия ресурс на търговското дружество, въпреки че като народен представител има право единствено да притежава дяловия му капитал и да получава дивиденти“, категорична е журналистката.
Агент на ДС директор на „Интръст“ ЕАД
„
Интръст“ ЕАД е акционерно дружество с едноличен собственик Делян Пеевски. Справка в Търговския регистър показва, че в края на 2018 година в това дружество са се влели „НСН Инвестмънт“ ЕООД, „Дивелопмънтс“ ЕАД и „Престрафик“ ЕООД, а в началото на 2019 година и „ЗАИР 2009“ ЕООД. И четирите дружества са еднолична собственост на „Интръст „ЕАД. Негов изпълнителен директор е 79-годишният адвокат Александър Кирилов Георгиев. През 2009 г. той бе обявен от Комисията по досиетата като агент на бившата Държавна сигурност, работил под псевдонима „Пламен". Същият е и управител и на останалите дружества на Пеевски, в това число и на „Телеграф медиа“ ЕООД, също собственост на „Интръст „ЕАД.
Въпросите за даренията
В последната си публикация по темата журналистката Венелина Попова поставя въпросите, на които според нея депутатът от ДПС е длъжен да отговори за осветяване на дарителските си акции.
- Дарявал ли е Пеевски лични средства или даренията, легитимирани като негови, са фирмени? И ако са фирмени, защо гражданите бяха заблуждавани повече от месец, че народният представител е най-големият дарител в държавата?
- Каква е връзката между депутати от ДПС, кмета на община Белица и „Интръст“ ЕАД и ако те са били приносители на даренията, имат ли нотариално заверени пълномощни от изпълнителния директор на дружеството Александър Георгиев? Както и получавали ли са облаги за извършването на дейност, несвойствена за публичните им длъжности?
- Къде трябва да бъдат доставени даренията - в логистичния щаб на здравното министерство, както съобщи генерал Венцислав Мутафчийски по време на един от сутрешните брифинги на НОЩ, и оттам да се разпределят според волята на дарителите към съответните лечебни заведения, или всеки дарител ги предоставя лично на съответното здравно заведение, което е и търговско дружество?
- Ще извършат ли НАП, ДАНС и други институции, отговорни по конкретния казус, проверки на цялата документация, съпътстваща даренията, легитимирани от името на Делян Пеевски, и да отговорят има ли пропуски в тях, които биха ги направили недействителни.
- Важно е също има ли сред направените дарения съмнителни по смисъла на българското законодателство и по-специално на Закона за мерките срещу изпиране на пари. Основанията за подобна проверка са, че даренията на „Интръст“ ЕАД не съответстват на дейността на акционерното дружество, а освен това в рамките на твърде кратко време са извършени множество дарения.