Когато си поръчваме в китайски ресторант ориз с бамбук и гъби, едва ли се замисляме, че същият този бамбук е едно от най-причудливите растения на планетата. Бамбукът е най-бързорастящото растение на Земята. За денонощие височината му може да нарасне с до 75 см. Може да расте при всякакви условия, което го прави евтин за отглеждане. Бамбукът играе много важна роля в азиатските култури. В Индия е символ на приятелството, в Китай – на дълголетието, а във Филипините жените носят
кръстове от бамбук за късмет.
От векове бамбукът намира приложение в медицината, а през 1870 г. американският изследовател Томас Ериксон ползва нажежена жичка за експериментите си с първата електрическа крушка, която още свети в музея „Смитсън“ във Вашингтон. Освен за декорация и храна, японците използват бамбука и за много други цели. Векове наред той намира приложение в медицината. Соковете на дървото се използват за лечение на астма, кашлица и редица други заболявания. В Япония за първи път са въведени и т.нар. бамбукови матраци - притежават естествени антибактериални, абсорбиращи и терморегулиращи свойства.
Япония отдавна е известна със своите забележителности. Тя е пристрастена към бамбука, който е неизменна част от историята и културата на страната, от нейните обичаи, митове и легенди. Има обаче едно място, което непременно трябва да се види. Това е приказната бамбукова гора Сагано в Арашияма - квартал в западните покрайнини на японския град Киото. Една от най-красивите гори в света обхваща площ от 16 кв. км. Бамбуковата гора се смята за символ на Страната на изгряващото слънце. Истинска рядкост е да се види бамбукова гора в естественото й състояние – зелена, усойна, с листа, които сякаш оформят зелен покрив над пътеките, които ги прорязват надлъж и нашир. Гората Сагано е именно такова рядко явление –
истинно, магично, музикално
произведение на природата. Когато задуха вятър, стеблата на бамбука започват да скърцат мистериозно, листата се раздвижват и имате усещането, че се намирате в истински театър на сенките. Всичко ви се струва като дошло от друг свят, че гората е магическа с нейните музикални прошепвания.
Над главите на посетителите бамбукът образува плътен покрив, а многочислените пътеки са обкръжени от своеобразна бамбукова стена. Разходките по тях буквално омагьосват с играта на звуци и танцуващи светлосенки. Уникалният неподражаем звук на шумолене на листа в бамбуковата гора Сагано е включен в списък на японското Министерство на околната среда, наречен „100 звукови пейзажа". Това е класация, която съдържа звуци от ежедневието, имащи за цел да накарат японците да обръщат повече внимание на природата около себе си.
Зеленото злато на природата
Бамбукът е заобиколен с митове и легенди. Използван е в религиозни церемонии от векове и му се приписват множество медицински свойства. Познат е като растение, което подпомага духовното развитие. Има силна тотемна магия за онези, които търсят да увеличат умствените си способности, артистичните си таланти, здравето си и духовно да израснат. Тази гигантска „трева“ е едно от многото растителни чудеса на природата. В бамбуковия сок се съдържат минерали с благотворно действие върху костите и ставите, помага за превенция на остеопорозата. Консумиран редовно, бамбукът намалява холестерола и кръвното налягане, подпомага храносмилането, засища глада, подобрява опорно-двигателния апарат, здравето на зъбите, венците, костите и ноктите. При това е нискокалоричен - една купичка съдържа само 13 ккал и половин грам мазнини, изключително богат на фибри, калий и фитохимикали, което подпомага борбата на имунната система с бактерии, вируси, гъбички и сериозни заболявания като рак и алцхаймер. Голямата доза силиций в състава на бамбука пък е полезна не само за доброто състояние на кожата и косата, но и за усвояването на калция и магнезия от организма, за сърдечното здраве и функционирането на мозъка. Намалява нивото на кръвната захар - 3 часа след консумация на бамбук спадът на глюкозата в кръвта е най-голям.