Да, процедурата по застраховане на пътуване по принцип е скучна, трябва да се чете внимателно полицата и да се задават много въпроси. Но си спомнете, че преди година обикновено не покриваха епидемии, а сега застрахователните полици за COVID-19 все повече се нареждат до паспортите и слънцезащитните продукти като основни изисквания за ваканции и почивки. За застрахователите се създадоха нови възможности, тъй като все повече страни изискват задължително покритие, в случай че посетителите се разболеят от коронавирус на тяхна територия. А и все още твърде много неща могат да се объркат, за да си позволи човек лукса да „изгори“ с провалено скъпо пътуване. В някои региони броят на резервациите за полети нараства, което поражда крехки надежди за съживяване на летния трафик. Но също така поражда опасения туристическите дестинации да бъдат затрупани от сметки, ако летуващите се окажат
блокирани от вируса
Повече от дузина държави от Аруба до Тайланд изискват застраховка за COVID-19 за гостуващи (Коста Рика, например, иска да имате покритие до 2000 долара), като Йордания е най-новата, обмисляща подобна защита, разказва Ройтерс.
Основни елементи, за които е препоръчително да се проверява:
- застраховане на отменено пътуване заради заразяване с коронавирус преди потегляне
- застраховка за заразяване по време на пътуването
- застраховка за принудително поставяне под карантина
- застраховка за извънредни медицински разходи или медицинска евакуация от друга държава
- включване на специална (и около 40% по-скъпа) опция за обезщетение при внезапна промяна от правителство или регулатор на условията за пътуване (но тук има тънкости като например пътуването да е прекъснато не по-късно от 48 часа преди началото му, т.е. не действа, ако ви изненадат неприятно на летището)
- никой не покрива риск от типа „ама, малко ме е страх да пътувам в цялата тази неизвестност“.
Един от съветите на специалистите е предварително да се обмисли кой е най-големият риск и най-големият разход в предстоящото пътуване. За едни това е самолетният билет, заложник на внезапна промяна в плановете на авиокомпанията. За други може да се окаже неочаквано принудително поставяне под карантина и всички разходи, свързани с нея... Застрахователните обезщетения за COVID-19 обикновено покриват лечение до $100 000 и могат да включват от
разходи за тестване за коронавирус
и услуги като евакуация до местно погребение или кремация. Тези обезщетения, въведени от застрахователите в средата на 2020 г., се продават или като добавки, или като отделни полици с покритие за болест или поставяне под карантина... Ако пътуването се прекъсне заради карантина, има планове, в които може да се поиска възстановяване на допълнителни разходи за храна, настаняване и превоз. За разболели се по време на пътуването отпада ограничението за покритие на 5 дни здравни разходи, но все още са в сила лимитите за сумите, които могат да се изплатят по това перо - за САЩ, например, те са в рамките между 50 и 300 долара на ден. Например, има страни, изискващи всички пристигащи - дори собствените им граждани - да са с отрицателен тест за коронавирус. Но ако човек се разболее в чужбина, тъкмо когато се подготвя да се прибере, може да остане там и полицата да покрие доста от разходите - но обикновено за не повече от 7 дни след изтичането на срока й.