Принудителното прехвърляне на украински деца от Русия се равнява на геноцид, гласи резолюция на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), приета на нейно заседание в Страсбург.
Призовавайки за безопасно връщане на децата в Украйна, ПАСЕ заяви, че "документираните доказателства за тази практика съответстват на международното определение за геноцид". Украинският президент Володимир Зеленски приветства резолюцията като „важно“ решение, което ще помогне „да се търси отговорност от Русия и нейните лидери“. Депортирането на украински деца е един от елементите на „опита на Русия да заличи идентичността на нашия народ, да унищожи самата същност на украинския народ“, каза той във вечерното си обръщение.
На 17 март Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на Владимир Путин, позовавайки се на "незаконното депортиране" на деца. Базираният в Хага съд също така издаде заповед за арест на Мария Лвова-Белова, пълномощничката на руския президент за правата на детето.
Киев заяви в средата на април, че над 16 000 украински деца са били "отвлечени" и отведени в Русия от началото на нахлуването на 24 февруари миналата година. Много от тях са били настанени в домове за възрастни хора.
В резолюцията си ПАСЕ твърди за „доказателства, че депортираните деца са били изправени пред процес на „русификация“ чрез превъзпитание на руски език, култура и история“. „Тези премествания на украински деца „очевидно са били планирани и организирани по системен начин“ като държавна политика с цел „унищожаване на всяка връзка и черта на тяхната украинска идентичност“, казва се в резолюцията. ПАСЕ призова ООН и Червения кръст да получат достъп, за да могат да съберат информация за засегнатите деца.
Конвенцията за геноцида от 1948 г. се позовава на насилственото прехвърляне на деца сред определящите критерии. След нахлуването в Украйна Русия беше изключена от Съвета на Европа. Организацията, която се състои от 46 държави-членки, е създадена, за да наблюдава и защитава човешките права в Европа.