Президентът Румен Радев свика парламентарно представените партии на "Дондуков" 2.

"На практика предизборната кампания започна. Неизбежно отиваме към поредните избори, но за да насроча дата, съгласно мой указ, трябва първо да проведа консултации и да се определи кандидат за премиер и по негово предложение да се назначи служебен кабинет, за да се проведат честни и прозрачни избори. Не можем да бавим повече процеса, трябва да има яснота по отношение на управлението на страната", заяви Радев.

Държавният глава задвижи конституционната процедура след като и трите проучвателни мандата бяха върнати неизпълнени. Така Радев започна разговори за това кой от възможните кандидати ще стане новият служебен министър. Настоящият премиер Димитър Главчев заяви, че, ако постът му бъде предложен отново, ще приеме.

При предишните консултации, преди назначаването на Димитър Главчев, който всъщност е първият премиер избран според новите правила в Конституцията, самият Главчев участваше в разговорите. Според президента присъствието на кандидат за служебен премиер не е задължително.

Председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян вече отказа поста с мотива, че не трябва премиер да бъде ярка политическа фигура.

По Конституция Радев трябва да възложи на един от списъка да състави служебна власт, която с указ той да назначи, а след това да издаде указ и за изборите - възможните са 13, 20 и 27 ноември.

На 1 юли Румен Радев връчи първия мандат на кандидата за министър-председател, издигнат от ГЕРБ-СДС - Росен Желязков, който веднага предложи структура и състав на Министерски съвет.

Два дни по-късно парламентът не го избра за премиер. На 22 юли от „Продължаваме промяната-Демократична България“ получиха и върнаха веднага неизпълнен втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. „Има такъв народ“ върна на президента неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на 5 август.

Списъкът с възможните министър-председатели става още по-къс, отбеляза Румен Радев тогава. Частично се обнови с избора на Рая Назарян за председател на Народното събрание. С всички други вече съм говорил, но ще ги чуя, за да разбера дали има промяна в тяхното становище, обясни държавният глава. Помните, че те категорично отказаха да поемат поста министър-председател, добави той. По-късно същия ден Румен Радев се срещна с Рая Назарян, която препотвърди позицията, че ярки политически фигури няма да допринесат нито за добрия тон и диалог между партиите в предизборната кампания, нито ще повишат доверието в политическия процес.

"Нашето категорично мнение е, че политическите партии не бива да се бъркат и да дават съвети и напътствия какъв да бъде служебният кабинет и кои да бъдат номинирани за премиер и министри. Не бива по определен и желан дизайн да се определи кой да бъде служебен премиер", заяви депутатът от ГЕРБ Росен Желязков на консултациите при президента.

„Единственият коментар, който ще си позволим по отношение на този процес е свързан с основното задължение на този служебен кабинет - честни избори. И друг път сме казвали, че нямаме доверие в сегашния вътрешен министър. Имаме достатъчно лични впечатления за това, че има проблем. Нашият призив към вас е да го вземете предвид и да се потърси друг ръководен състав на МВР”, обърна се Николай Денков от „Продължаваме Промяната – Демократична България” към Румен Радев.

„Смятам, че тази консултация до голяма степен е излишна. Тя е част от една безсмислена поправка в Конституцията, приета за да ограничи властта на президента, защото президентът сега се казва Румен Радев. Вие имате възможност да избирате измежду ограничен брой хора при посочването на служебен премиер. Според нас в момента няма подходяща фигура", коментира лидерът на „Възраждане" Костадин Костадинов.

"Колкото по-скоро приключи работата на този парламент, толкова по-малко опасности за законодателството и финансовата стабилност. Дано служебният кабинет бъде съставен възможно по-бързо. Парламент, в който няма определено мнозинство, което да носи отговорност по отношение на законодателство, бюджет и изпълнителна власт, е меко казано опасен. Създава се лошо законодателство, на моменти вредно и некачествено. Най-лесното е когато никой не носи отговорност, да бъдем популисти", заяви пред президента Йордан Цонев от ДПС.

Ако президентът Румен Радев ми предложи отново поста на служебен премиер, аз ще го приема, заяви настоящият служебен министър-председател Димитър Главчев.

Някои министри коментираха готовността си да участват в предстоящото ново служебно правителство, ако получат покана за това.

„Ако ми отправят покана отново за експертно правителство, за служебно правителство, бих продължил“, каза служебният министър на културата Найден Тодоров. Служебният министър на туризма Евтим Милошев каза, че не мисли в посока на това какво ще направи, ако го поканят отново да е министър. Той добави, че смисълът в работата е в екипността.