Агенцията по обществено здраве на Канада демонстрира умерен оптимизъм за развитието на пандемията, представяйки новите прогнози, които показват забавяне на разпространението на коронавируса в страната. От здравната институция все пак уточниха, че все още е прекалено рано да се намаляват усилията и да се говори за край на пандемията. „През последния месец постигнахме голям напредък в повечето провинции и територии на Канада по отношение на забавянето на темпа на нарастване на епидемията“, обявиха от Агенцията по обществено здраве. От ръководството й обаче предупредиха, че въпреки спада и забавянето на новите случаи, не е изключено да се видят нови колебания в траекторията на заболяването в следващите месеци. „Хубаво е да бъдем оптимисти, но смятам, че
трябва да бъдем и реалисти
коментира шефът на Агенцията д-р Хуърд Ньоо по време на брифинг в Отава в присъствието на главния здравен инспектор на Канада д-р Тереза Там. „Тук, в Канада, живеем в северна страна. И с настъпването на есента и зимата е ясно, че много, много хора ще се приберат на закрито. Вече знаем как се разпространява вирусът и със затворените пространства винаги съществува повишен риск“, добави той. Според него все още наистина е прекалено рано да се мисли за край на пандемията през пролетта. Прогнозните модели на Агенцията по обществено здраве показват, че едно леко покачване на контактите с 15% може да удвои броя на новите случаи на COVID-19 отсега до декември. В цялата страна в този момент има от 2000 до 2500 нови случая ежедневно. Това означава, че след месец те може да станат по 5000 на ден, което би било далеч от някои предишни прогнози, които вещаеха по 10 000 нови случая на денонощие. И точно обратното – ако съществуващите в момента ограничителни мерки останат в сила, разпространението би трябвало да намалее из цяла Канада, обобщава федералната агенция. Репродуктивното число на Канада остава под 1 в продължение на шест седмици, което показва тенденция епидемията да намалява в национален план, става ясно още от анализа на здравната служба. В Квебек и Манитоба в момента нивото на разпространение на вируса е най-високо, затова и там е най-голям рискът новите случаи да започнат да се покачват.
Ваксините – най-доброто средство
От ръководството на здравната агенция продължават да настояват за предпазливост и повтарят настоятелно, че е необходимо да се направи ваксинация срещу коронавирус. По време на брифинга си здравните шефове предоставиха цифри, които потвърждават отново ефективността на ваксините. Така например при канадците между 12 и 59 години неваксинираните са 51 пъти по-застрашени да бъдат приети в болница с коронавирус, отколкото напълно ваксинираните. При хората над 60 години рискът от хоспитализация е умножен по 19 за неваксинираните. Накрая Агенцията за обществено здраве на Канада отбеляза, че според данните от последните месеци децата под 12 години са били най-засегнати по време на четвъртата вълна. Те са и тези, които все още нямат достъп до ваксини. Заради това от Агенцията препоръчаха на родителите и близките на децата под 12 години да се ваксинират, за да ограничат, доколкото е възможно, разпространението на вируса при тях.