Заразените с коронавирус в България продължават да растат и стигнаха до почти 5000 на ден. Броят на смъртните случаи премина 200. Дни наред здравните власти в България заседават дали да въведат пълен локдаун или пропуск със зелен сертификат. И всичко това на фона на новините от Европа, където животът се опитва да се върне към нормалното, след като повечето от гражданите се ваксинираха. Над 75 на сто от пълнолетните граждани на страните от Европейския съюз вече са изцяло ваксинирани срещу COVID-19, съобщи преди дни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя прогнозира, че догодина светът ще е успял да ваксинира 70 на сто от гражданите си. Президентът на САЩ Джо Байдън също се похвали

с успех при ваксинирането

и увеличаване на дела на имунизираното население в страната. „Задължителните ваксинации, които започнахме през лятото, дават резултат“, каза Байдън. По последни данни на Ройтерс от края на миналата седмица 66,3 процента от населението на САЩ е имунизирано с поне една доза, а 57,3 е със завършена ваксинация. До края на годината се очаква в САЩ да бъде одобрено ваксинирането на децата на възраст между пет и 11 години. В България напълно ваксинирани според данните от началото на седмицата са 1 388 405 души. По данните на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията това са 25 на сто от пълнолетните граждани на страната., което отрежда на страната едно от последните места.

И докато България се чуди дали това не е повод да въведе нов пълен локдаун и да остави децата вкъщи, в Сидни хиляди се връщат на училище. Тайван пък съобщи, че е регистрирал ден без нито един заразен или починал от коронавирус от пет месеца насам, а скандинавските аеролинии отмениха маските за вътрешните полети. Саудитска Арабия също започна да облекчава мерките. Преди дни Световната здравна организация отчете поредния спад на новите случаи на починалите в глобален мащаб. За седмицата от 4 до 10 октомври в света са се заразили над 2,8 милиона души, а жертвите са над 46 000. Тези цифри според експертите на СЗО показват, че новозаразените са по-малко със 7%, а починалите с 10%,

България в цифри и намерения

Данните за България във вторник показаха рязък ръст на новите случаи. За 24 часа в страната бяха открити 4979 нови случая на заразяване с коронавирус при направени 26 780 теста. Починалите за това денонощие бяха 214, с което броят на жертвите достига 22 488 при общо 545 598 регистрирани случая от началото на пандемията. В 84.23% от новите случаи става въпрос за неваксинирани хора, както и при 94.39% от починалите през последното денонощие. За 24 часа в болница са постъпили 1251 души, като 89.21% от тях са неваксинирани. Общо активните случаи са 63 241, от които 6258 в лечебни заведения, включително 537 в интензивни отделения. Очакванията са да бъдат предприети мерки, които или ще въведат нови, още по-строги ограничителни мерки, или пък ще облекчат някои срещу показването на зелен сертификат.

България - сред лидерите по смъртност

България, заедно с Румъния, отбелязват ръст в смъртността. Към 18 октомври по данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ) България е с най-висока смъртност от коронавирус в Европейския съюз за последните 14 дни с 167,88 починали на 1 милион души. На второ място е Румъния с 164,47 на 1 милион. За сравнение: в Германия в същия период животът си след заразяване с Ковид-19 са изгубили 9,69 души на 1 милион, а във Франция - 8,75. По данни на американския университет „Джонс Хопкинс“ в България от началото на пандемията са починали 319,31 души на 100 хиляди население. Общият брой на жертвите на вируса в страната вече е 22 488. В Румъния жертвите на вируса са 215,85 на 100 хиляди души. България вече е четвърта в света по смъртност от COVID-19 след Перу, Босна и Херцеговина и Северна Македония. Румъния е 20-а.

 


Много хора можеха още да са живи“

„Там, където дори лекари са против ваксинациите“ - така е озаглавена обширна статия в германския вестник „Ди Велт“, посветена на имунизационния скептицизъм в България. Пред кореспондента на изданието Филип Фолкман-Шлук директорът на Онкологията в София д-р Стефан Константинов разказва за шока, който преживял, когато в началото на тази година установил, че от лекарите в неговата клиника едва всеки пети е готов да се ваксинира срещу коронавируса. Германският репортер констатира, че тази отрицателна нагласа към ваксините вече от доста време се е превърнала в реалност за цялата страна. По отношение на имунизациите България е на последно място в целия ЕС, пише „Ди Велт“ и уточнява, че според допитване на „Евробарометър“ около 23% от българите категорично отхвърлят ваксинациите - най-висок процент в целия ЕС.

 „Тъжна работа“

Същия извод прави и вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ), където между другото четем: „Няколко (макар и малко) държави от ЕС все още са твърде далеч от масово ваксиниране, включително и сред желаещите да се ваксинират.“ „Тъжна работа“, казва Стефан Константинов пред „Ди Велт“ и споделя, че един от неговите неваксинирани колеги починал от COVID-19. Репортерът на германския вестник припомня, че според проучване на американския университет „Джонс Хопкинс“ броят на починалите спрямо броя на заразените в България месеци наред е бил сред най-високите в света. И броят на пациентите в интензивните отделения в съотношение с населението на България е много по-висок, отколкото в Германия например, пише вестникът и цитира д-р Константинов с думите: „Много хора можеха още да са живи“. Според германския репортер Филип Фолкман-Шлук човек може да си обясни ниския брой ваксинирани в България, ако се заслуша какво се говори в страната. „Всичко се върти в дяволски кръг от недоверие, заблуди, политически хаос и пропаганда“, казва репортерът, цитиран и от „Дойче веле“.

Германският вестник цитира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията, според когото много хора в България мислят, че вече са преболедували и затова не се ваксинират. Официално в България от COVID-19 са боледували 7%, пише германският вестник, но уточнява, че почти никой не вярва на това число. А за някакъв естествен стаден имунитет не може да става и дума, коментира репортерът и цитира отново Безлов, който се позовава на едно изследване, поставящо под съмнение въпросния групов имунитет. „Дълбоко недоверие в официалните предупреждения“ - такава диагноза поставя на българите авторът на статията.

Благодатна почва за теории на заговора“

По-нататък в статията става дума за бавно потръгналата и по същество неуспешна имунизационна кампания. Репортерът и отново цитира д-р Константинов, според когото в България има благоприятна почва за дезинформация и теории на заговора. В тази връзка в статията става дума и за изявите на д-р Мангъров, който „всекидневно сее съмнения за ефикасността на ваксините“. „Ди Велт“ цитира и политика от ИТН Тошко Йорданов с думите, че лично познавал хора, които били получили удар след ваксинацията. „Далеч по-страшно е онова, което става в социалните мрежи в България“, казва Тихомир Безлов. Неговият Институт за изследване на демокрацията отдавна следи как се налага руското влияние. Безлов е убеден: „България е опитно поле за различни руски техники за оказване на влияние върху обществата в Източна Европа“. В края на статията в „Ди Велт“ авторът търси отговор на изначалния си въпрос: защо имунизационният скептицизъм е толкова разпространен тъкмо сред лекарите? Според Безлов една от причините се крие вероятно в обстоятелството, че най-гръмогласни са възрастните и по-консервативни лекари, докато много млади лекари отдавна са заминали за чужбина. Той смята, че част от лекарите имат и чисто финансов интерес от това хората да не се ваксинират и да няма строги мерки. И „Евронюз“ пише, че ваксинациите създават много работа за лекарите, докато материалният им стимул е твърде нисък. Обширната статия в германския „Ди Велт“ завършва така: „В очакване на четвъртата вълна, анализаторът Безлов говори за „големия социален експеримент“, който се провежда в България". „Просто ще трябва да изчакаме дали страхът ще доведе до ръст на ваксинациите, особено сред по-възрастната част от населението“, казва Безлов пред германското издание.