Сн.: Желязко Герджев
Скандалът около купуването на сграда за Малко българско училище в Чикаго се разраства, след като група интелектуалци, общественици и директори на други училища изпратиха отворено писмо, в което обвиняват борда на МБУ в "непрозрачност, изменчивост и липса на ясни цели" около проекта, който лансират като "културен дом", но се оказва, че ще бъде по-скоро частна детска градина. Те негодуват и срещу факта, че кампанията за набиране на средства за МБУ става от "от името на цялата българска общност в Чикаго". BG VOICE съобщи в миналия брой за готвеното писмо.
Под откритото писмо стоят подписите на Българо-Американския център за култура и наследство, ансамбъл „Хоро", културен център „Магура", училищата „Джон Атанасов", „Св. София" „Нов живот", център „Знание", „Родолюбие", детска градина „Стелина", сдружение „Български музей", детска школа „Малкият принц" и наскоро създадения Салон за българска култура и духовност.
Тези организации смятат, че МБУ "не е лицето на българската общност" и казват, че никой от тях не е консултиран за проекта за този "културен център". "А и ние питаме: запазването на културата в Чикаго, която е толкова богата и разнообразна за последните 20 години, откога зависи от закупуването на училищна сграда? Този процес смятаме, че се ръководи от българския дух и упоритост", пишат те в откритото писмо.
И още питат кой ще управлява новата non-profit организация, която според тях щяла да се оглави от директора на МБУ Живка Петрова и нейния син Георги. Те пишат: "Бордът на директорите на МБУ, който ще управлява и въпросния културен дом, се състои от няколко семейни членове. Ние смятаме, че личностите, управляващи културния дом, би следвало да бъдат представители на различни културни организации тук, да поддържат пълна финансова прозрачност и да носят отговорност за приетите средства и как те се влагат за култура. Тези членове също така би следвало да бъдат свободно избираеми от българската общност. Към този момент МБУ не влага такъв смисъл и уклончиво отговаря при запитване, че засега няма намерение да разширява борда на директорите си с външни лица, тъй като собствеността на сградата и изплащането на наема й ще бъдат тяхна отговорност."
От Малко българско училище също отговориха с писмо до медиите, но директорът Живка Петрова отказа исканото от BG VOICE интервю, както и да отговори на конкретни въпроси по имейл. В писмото от борда на директорите на МБУ пишат, че са огорчени от "нападките към нашата кауза" и заявяват решимостта си да продължат напред с проекта: "За голямо съжаление на нашите "противници" искаме да ги уверим, че техните действия само ни амбицират още повече да завършим това, с което сме се захванали."
Причината, която от МБУ изтъкват да не отговарят на допълнителни въпроси, е, че все още са в процес на изготвяне на бизнес план, преговори с банки, инвеститори и т.н.
Междувременно стана ясно, че исканата сграда е в процес на прехвърляне между общините Elko Grove Township и Elk Grove Village, които са две отделни администрации. Когато този процес бъде приключен, сградата ще бъде предложена за покупка на Малко българско училище. Оттам казват, че имат договорка с кметството на Elk Grove Village за закупуване на сградата за $1,400,000.00 с принадлежащите й паркоместа. Не е ясно дали обаче законите на щата няма да изискат имотът да бъде пуснат на публичен търг и от новия собственик - Elk Grove Village, както направиха и от тауншипа.
Но в прессъобщение от кметството казват, че държат предназначението на сградата да остане като детска градина за живеещите в района хора.
Живка Петрова разкри, че бизнес планът залага на детска градина с минимум 140 деца, а таксата ще бъде 800 долара на месец. Капацитетът на сградата е 400 деца и Петрова казва, че няма да допусне да има дефицит на места, ако има желаещи. Нейната детска градина е една от най-предпочитаните от българските родители заради новаторските методи на работа и грижата за децата.
От МБУ, изглежда, оспорват и изчисленията, направени в миналия брой на BG VOICE. Според тях досега набраната сума от кампанията им е около 96 хиляди долара. Но в този отчет не влизат обещаните 20 хиляди долара от депутатите от ГЕРБ. Както съобщихме в предишния ни брой, имаме информация, потвърдена от два различни източника, че Живка Петрова е получила обещание за дарение от 100,000 долара от голяма транспортна компания в Чикаго, чиито собственици са известни със своята щедрост за български каузи. Самата Петрова е признала за това пред близък сътрудник.
От МБУ обещават пресконференция в средата на юни, на която да отговорят на всички въпроси, а за да се борят с лошите коментари в социалните мрежи и за по-добра връзка с привържениците си, създадоха и нова Facebook страница.
От инициативния комитет, който изпрати протестното отворено писмо, казват, че подкрепят инициативата на МБУ за закупуване на собствена сграда за детска градина/училище. "Що се отнася до запазването на културата и духовността на българина в Чикаго, тя не зависи от закупуването на една сграда, но има нужда от такава", пишат те и предлагат организирането на кръгла маса, за да се обсъди "една бъдеща възможност за създаване на истински културен дом". Обществениците призовават: "Нека следващата стъпка бъде обединение на цялата общност и нейните културни дейци и създаването на център, в който всеки да намери място за изява, този, който бленуваме от двадесет години, този, който ще обедини усилията ни и ще оправдае стремежа ни именно да съхраним българския дух и култура за идните поколения."
Дали двете страни ще намерят пресечна точка чрез писма или кръгла маса, остава под въпрос.