От няколко месеца тече кампания за събиране на пари за купуването на сграда на Малко българско училище. Идея, за която BG VOICE съобщи първи и която следим оттогава. През последните седмици обаче проектът хем набра скорост като събрани средства, хем разбуни духовете сред българската общност и е на път да се превърне в скандал. BG VOICE научи, че група директори на други училища и общественици са се събрали да обсъждат как да се противопоставят на проекта, който според тях не бил за общността, а частна инициатива на МБУ и нейния директор Живка Петрова. Те дори смятали да направят подписка, която да изпратят в Министерството на образованието, и имат въпроси за обвързаностите, които МБУ има, след като получи дарение от депутатите на ГЕРБ.

Големият проблем за тях е, че на няколко пъти беше сменено предназначението на сградата, която ще се купи, и неяснотата кой ще е неин собственик. Първоначално от ръководството на МБУ обявиха, че тя ще е културен дом, детски център, кръжоци, българско училище и място за развитие на обществения живот на общността, а в бъдеще и Първото английско-българско училище в Чикаго.

Като главна причина от МБУ да искат да си купят нова сграда е да спестят пари от огромния наем, който сега плащат на Elk Grove High school. "В момента се плаща огромен наем за сградата, в която се помещава училището - при това за един-единствен ден от седмицата. С тези пари съвсем спокойно ще се плаща заемът, като бонус българската общност ще има собствена сграда за ползване 24/7/365!", пише в gofund страницата за набиране на средства Георги Бошнаков - един от хората, които работят за инициативата.

Но впоследствие се оказа, че сградата ще бъде използвана основно за частна детска градина, а по-голямата част от учениците в МБУ ще останат в сградата на Elko Grove High school. Това призна в интервю за BG VOICE директорът Живка Петрова. Новата сграда ще е малка да побере всичките близо 600 ученици в МБУ. Неделните уроци ще са там само за малка част от децата, които учат във филиал на МБУ и сега ползват под наем стаи в една църква.

Именно тези промени предизвикаха и остри коментари в социалните мрежи. "Инициативата на Малко българско училище е лично тяхна и си сменя целите всеки месец - ту BG училище, ту детска градина и кръжоци, сега последно културен дом?! Бизнес плана някой ще го представи ли скоро какъв е? Когато си изчистите плановете и най-накрая решите какво ще правите, може би ще стане по-ясно и по-точно, като проверите какво от всичко, което апелирате, че ще се направи, и НАИСТИНА докажете, че имате готовност в правен и финансов план, ще получите подкрепа", пише Стела Калайкова, която също е собственик на лицензирана детска градина.

"Живка, хората не са против, че купуваш сграда... Хората са против, че я представяш като културен дом. И още, че се обявяваш от името на цялата ни общност да търсиш дарения... Тая общност е доста голяма и не е упълномощила МБУ да създава културен дом", пише Дарина Проданова, която се занимава с детски куклен театър.

ДАРЕНИЯТА ДОСЕГА
По изчисления на BG VOICE МБУ е на път да достигне целта си от 280,000 долара за първоначална вноска за сградата. Научихме, че основната част от парите ще дойде не от малки дарения, а от спонсорство на голяма транспорта компания в Чикаго, които са обещали да помогнат.
    Досега събраните средства са:
    
  • Онлайн - $43,000
  • Вечеря и търг -   $60,000
  • ГЕРБ - $20,000
  • Голяма транспортна компания (обещани) - $100,000
    ОБЩО:     $223,000

Живка Петрова каза пред BG VOICE, че веднага след като сградата се купи, ще започне работа и детска градина за 140 деца, а месечната такса ще е 800 долара. „В това училище има възможност за 400 деца. Но ние не искаме това да бъде основният ни фокус, затова бизнес планът ни е разработен за 140 деца и ще се опитваме това да е максималната бройка. Но, разбира се, не искаме и този път да има дефицит на места в българска детска градина, както се получава досега", казва Петрова. С други думи - ако има желаещи, МБУ ще приемат до 400 деца, а

общият им приход ще е $320 хиляди на месец

Петрова признава, че общината е поставила условие сградата да остане детска градина, за да отговори на исканията на жителите в района. Те ще получават ваучери от градската управа, с които ще могат да плащат таксата в тази или друга градина. Това е и условието, за да може сградата да бъде продадена.

Другият проблем за мнозина е кой точно ще е собственик на тази сграда, за която българската общност дарява стотици хиляди долари. „Няма физически лица, които да притежават собственост на организация с общественополезна цел", обясни Петрова. Тази nonprofit организация ще се управлява от борд, в който вероятно ще влязат и родители на ученици в МБУ, казва директорът. Според законите на Илинойс nonprofit организациите се инкорпорират от едно частно лице или корпорация и 3-членен борд на директорите. Според Петрова, ако тази организация по някаква причина спре да съществува, то сградата ще бъде прехвърлена на подобна. Ситуацията обаче все още не е напълно прозрачна и в социалните мержи мнозина настояват да видят документите, както и бизнес плана, който от МБУ са предали в общината, когато са кандидатствали за покупката на сградата.

Във фейсбук някои видяха и политизиране на проекта, след като депутатите от ГЕРБ обявиха, че ще дарят 20 хиляди долара за проекта. "Втората причина на недоверие в инициативата на МБУ е политизирането на нещата (доброволно приети политически дарения и иск за още такива). Това вече наистина е без прецедент в общността ни и засяга принципа на независимост на образованието от политическите партии. Простичко казано: има разлика между култура и частна собственост; има разлика между политика и образование. Това е. Уважавам вас, всички родители от МБУ, и ентусиазма, с който помагате, но не мога да подкрепя тази инициатива", пише в социалната мрежа Дарина Проданова.

Скандалът изглежда, че ще се разраства, особено ако наистина се стигне до подписка, която да бъде разгласена и разпратена до институциите в България.