Десетилетие след водната криза във Флинт, щата Мичиган, която предизвика силно безпокойство във връзка с продължаващите опасности от наличието на олово в чешмяната вода, президентът Джо Байдън даде 10-годишен срок за подмяната на оловните тръби в градовете в цялата страна, с което финализира агресивния подход на неговата администрация, целящ да гарантира, че питейната вода е безопасна за всички американци.
Очаква се Байдън да обяви окончателното правило, която засяга Американската агенция за опазване на околната среда в оспорвания в щат Уисконсин в рамките на последния месец от напрегната президентска кампания преди изборите на 5 ноември. Съобщението акцентира върху проблема за безопасната питейна вода, който Камала Харис, кандидат на Демократическата партия за президент, постави на преден план като вицепрезидент, както и по време на продължаващата си президентската кампания. Новото правило измества по-ниския стандарт, установен от
администрацията на бившия президент Доналд Тръмп
кандидат на Републиканската партия за президент, който не включваше всеобщото изискване за подмяна на оловните тръби в цялата страна.
Байдън и Харис смятат за "морален принцип" да се гарантира, че всеки има достъп до чиста питейна вода, заяви пред репортери администраторът на Американската агенция за опазване на околната среда Майкъл Рийган.
"Знаем, че над 9 милиона наследени оловни тръби продължават да доставят вода до домовете в нашата страна. Но научните данни са ясни от десетилетия: Няма безопасно ниво на олово в питейната вода", добави той.
Въвеждането на новото правилото представлява и най-строгият преглед на стандартите за наличието на олово в питейната вода от три десетилетия. Оловото, тежък метал, използван в производството на тръби, бои, боеприпаси и др., е невротоксин, който може да причини редица заболявания - от поведенчески проблеми до мозъчни увреждания. Оловото понижава коефициента на интелигентност при децата, забавя тяхното развитие и повишава кръвното налягане при възрастните.
Според оценките на Американската агенция за опазване на околната среда по-строгият стандарт ще предотврати опасността до
900 000 бебета да се родят с тегло под установените норми
и ще предотврати преждевременната смърт от сърдечносъдови заболявания на до 1500 души годишно.
Новият регламент е по-строг от предложения миналата есен и изисква от структурите, които управляват системите за водоснабдяване, да гарантират, че концентрацията на олово няма да надвишава опасното ниво от 10 части на милиард, което е по-малко от 15-е части на милиард съгласно действащия стандарт. Ако бъдат открити високи нива на олово, структурите за водоснабдяване трябва да информират обществеността за начините за превенция на здравето, включително използването на водни филтри, и да предприемат действия за намаляване на
излагането на потребителите на олово
като едновременно с това работят за подмяна на всички оловни тръби.
Оловните тръби най-често се срещат в градските райони с ниски доходи. Те са най-разпространени в по-старите, индустриални части на страната, включително в големи градове като Чикаго, щата Илинойс, Кливланд, щата Охайо, Ню Йорк, Детройт, щата Мичиган и Милуоки, щата Уисконсин.
Новото правило преразглежда и начина, по който се измерва количеството на оловото, което може значително да увеличи броя на градовете и водоснабдителните системи с установени прекомерни равнища на тежкия метал, съобщи Американската агенция за опазване на околната среда.