Швейцарска аукционна къща стана първата, продала произведение на изкуството, чийто автентичен произход е установен с помощта на изкуствен интелект.
Миналата седмица акварел на руската художничка Мариана фон Верефкин е продаден за 17 000 долара, съобщи ARTNews.
Аукционна къща Germann си партнира с швейцарската компания за изкуствен интелект Art Recognition за удостоверяването на автентичността. ИИ разглежда най-малките детайли на всяко произведение, включително движенията на четката, пропорциите и цветовите вариации. Art Recognition твърди, че нейният алгоритъм може да удостовери автентичността на произведения, които никога преди това не е виждал, въз основа на тези характеристики в други произведения на същия художник.
Оценките за мащаба на разпространението на фалшивите произведения на изкуството се различават. Експертите обаче са категорични, че фалшификатите представляват значителен пазарен дял. През 2018 г. френски музей на изкуството откри, че 82 от 140-те му картини, приписвани на Етиен Терус, са фалшиви.
През последната година италианска група за кражби на произведения на изкуството е събрала 2100 фалшификати, за които се твърди, че са на художници, включително Пабло Пикасо, Анди Уорхол и Банкси - много от тях са били продадени чрез аукционни къщи.