Международен екип от планетолози е открил край една от близките до Земята звезди в съзвездието Риби потенциално обитаема скалиста планета, която по размери и климат е подобна на Венера преди установяването на парников режим върху нея. Това съобщи пресслужбата на британското Кралско астрономическо дружество (RAS).

"Открихме най-близката до Земята скалиста екзопланета, която е лесна за изучаване и вероятно има комфортни температури за живот. Макар че не можем да кажем със сигурност дали има атмосфера, но предполагаме, че тя е аналог на древната Венера, най-близкия съсед на Земята в Слънчевата система" - заяви доцентът от Центъра по астробиология в Токио Масаюки Кицухара, чиито думи цитира пресслужбата на Кралското астрономическо дружество.

Планетолозите направиха това откритие по време на наблюденията на червеното джудже Gliese 12, което се намира в съзвездието Риби на разстояние 39,6 светлинни години от Земята. Малкото разстояние между Слънчевата система и тази звезда позволи на учените да изучат подробно Gliese 12 с помощта на европейската орбитална обсерватория CHEOPS, изстреляна през 2019 г. за търсене на екзопланети, нейния американски аналог TESS и някои наземни телескопи.

Получените от тях изображения показаха наличието на периодични колебания в яркостта на звездата, които са породени от планетата Gliese 12b, намираща се на сравнително малко разстояние от червеното джудже. Това е скалист свят с размерите на Земята, който прави едно завъртане около светилото само за 13 частични дни. Средната температура на повърхността на тази планета, според сегашните оценки на планетолозите, е 40 градуса по Целзий, което я прави подобна на древната Венера.

Този факт, както и сравнително спокойният характер на звездата на Gliese 12, която не произвежда голям брой изригвания на рентгенови вълни, прави тази планета особено интересна за изследване и анализ дали на нея може да има живот. За да отговорят на този въпрос, учените скоро ще изследват структурата и състава на атмосферата на Gliese 12b и ще определят дали въртенето около оста и орбитата ѝ е синхронизирано.

"Последващите наблюдения на Gliese 12b ще ни помогнат да разберем дали подобни на Земята светове, които обикалят около студени звезди, са в състояние да запазят атмосферите си от изтичане в космоса. Получаването на отговор на този въпрос е от решаващо значение за получаване на по-добри оценки за обитаемостта на други екзопланети в Млечния път", заключава изследователят от Университета на Южен Куинсланд Шишир Дхолакия, чиито думи са цитирани от пресслужбата на RAS.