сн. “Wired”
Телескопът "Кеплер" откри три "супер Земи", които са на такова разстояние от звездата си, че на тях може да има вода, и следователно - живот. Две от планетите изглеждат идеални за живот. Те дори може да са покрити с океани. Планетите, наречени Кеплер-62е, 62f, 69c, са част от системи около две различни звезди. Едната е с пет планети, а другата - с две.
Кеплер-62f е планетата, която е най-близка по размер до Земята, само с 40% по-голяма от нея. Тя може да е скалиста. 62-е, която е от същата система, е с 60% по-голяма от Земята. Звездата им е по-хладна и по-малка от Слънцето. Планетите са в съзвездието Лира, на около 1,200 светлинни години от Земята. Третата планета - 69с, обикаля около друга звезда и е със 70% по-голяма от Земята. Тя е на около 2700 светлинни години от нас в съзвездието Лира. Нейната звезда прилича на Слънцето.
Откритията, публикувани в сп. "Сайънс", са ключови в търсенето на планети, където може да съществува живот. За четирите години, откакто телескопът "Кеплер" е в орбита, той е открил 122 екзопланети. Много от тях не са в обитаема зона, където не е нито много горещо, нито много студено и може да съществува течна вода. Няколкото, открити в идеалната зона досега, бяха твърде големи и вероятно са газови гиганти като Нептун, които не са подходящи за живот. Сходните по размер на Земята пък не бяха в обитаема зона, обяснява Уилям Боруки, ръководител на научния екип на телескопа "Кеплер".
Новооткритите планети Кеплер-62е и 62f са на подходящо разстояние от звездата си, която е оранжево джудже. Те са близо една до друга, на по-малко разстояние, отколкото от Земята до Марс. Малко по-големи са от Земята, но не прекалено. Кеплер-62е е топла като Хаваите, а Кеплер-62f е по-студена - като Аляска. Десетината учени, участвали в изследването, не са на едно мнение коя е по-подходяща за живот. В публикациите учените обявяват седем новооткрити екзопланети. Така общият им брой вече става около 850. Телескопът "Кеплер" беше изстрелян през 2009 г., за да търси светове, подобни на Земята. Уредът открива екзопланети, като измерва непрекъснато яркостта на повече от 150,000 звезди. Когато кандидат-планета премине пред звезда, светлината от нея се блокира. Количеството блокирана светлина разкрива размера й.
НАСА обяви кой е най-опасният за Земята астероид Астероидът 1999 RQ36, който през 2182 г. ще се доближи до Земята, се превърна в главния потенциално опасен космически обект от този род, известен на учените, след като бе "отменена" заплахата от сблъсък с Апофис и други астероиди. Това съобщи ръководителят на програмата за околоземни обекти на НАСА Линдли Джонсън. На международна конференция за защита на Земята от астероидно-кометна опасност, състояла се в щата Аризона, Джонсън напомни, че през последните години специалистите на НАСА са успели да "пенсионират" два астероида, които, както се смяташе, биха могли да застрашават нашата планета. Това са 2011 AG5 и 2004 MN4, по-известен като Апофис. "Към този момент най-голямата вероятност от потенциална заплаха е свързана с астероида 1999 RQ36 и с 2182 година (когато той ще се доближи до Земята)" - заяви Джонсън. Ученият отбеляза, че НАСА планира през 2018 година да изпрати до астероида 1999 RQ36 сондата OSIRIS-REx, която ще измери силата на т.нар. ефект на Ярковски - промяна в орбитата на астероида в резултат от нагряването на една от неговите страни от Слънцето. Това ще позволи на учените точно да преценят опасността от това и от други небесни тела за Земята. Джонсън обясни, че в списъка на потенциално опасните обекти този астероид в най-голяма степен застрашава със сблъсък Земята. По думите му все пак тази вероятност от подобен удар е много малка. US космическа агенция информира и за успешния край на тестовете на сензорите на нов телескоп, наричан "ловец на астероиди". NEOCam е работното име на нов космически телескоп, който ще следи за потенциално опасни астероиди и други околоземни обекти. Ако размерите им са достатъчно големи, за да предизвикат катастрофа при сблъсък със Земята, NEOCam ще предупреждава за приближаването им. Новият телескоп ще замени предшественика си WISE, считан вече за ветеран. Разработчиците предлагат NEOCam да бъде разположен в т.нар. точка на Лагранж L1 от системата Земя-Слънце. Резултатите от тестовете на НАСА ще бъдат публикувани в Журнал за оптично инженерство. "Успешно проведените тестове означават, че сме готови да представим заявката си за следващия етап на финансиране", отбеляза на конференция по защита от астероидно-кометна опасност Ейми Майнцер, научен ръководител на проекта NEOCam. |