Противовъзпалителните лекарства, приемани от милиони бременни жени по света, може да повишат риска от аутизъм при техните бебета. Това показва проучване, което разглежда въздействието върху децата, които са изложени на глюкокортикоиди - група стероиди в утробата на майката.
При децата, които са били изложени на тези лекарства преди раждането, вероятността да бъдат диагностицирани с аутизъм е между 30 и 50 % по-голяма в сравнение с децата, чиито майки не са ги приемали. Проучването също така свързва глюкокортикоидите - които включват преднизон и кортизон - с по-висок риск от интелектуални затруднения, синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност (СДВХ) и тревожност.
Глюкокортикоидите имитират хормона кортизол, който се произвежда от надбъбречната жлеза и е известен със своя противовъзпалителен ефект. Те се предписват на бременни жени с риск от преждевременно раждане, тъй като помагат и за развитието на органите и съзряването на плода. Лекарствата се дават и на бременни жени, страдащи от автоимунни или възпалителни заболявания като ревматоиден артрит, лупус и астма, защото потискат имунния отговор.
Новото проучване обаче показва, че ако бебетата са изложени на прекомерни количества глюкокортикоиди, това може да промени развитието на мозъка им по негативен начин. Смята се, че понастоящем на два до три процента от населението се предписват глюкокортикоиди. А в САЩ най-разпространените глюкокортикоидни лекарства са преднизон, триамцинолон ацетонид и метилпреднизолон.
Стероидите бетаметазон и дексаметазон, които преминават през плацентата, се използват при хора с риск от преждевременно раждане и двата обикновено се инжектират в ръката, крака или седалището на майката. Някои странични ефекти от продължителната употреба на глюкокортикоиди са известни от десетилетия, като най-често срещаните са увеличаване на теглото и ставното заболяване остеопороза. Но най-новите изследвания, проведени в Дания, сочат, че лекарствата могат да увредят и развиващия се мозък на бебетата.
Изследователите разглеждат развитието на повече от 1 милион бебета, родени между 1996 и 2016 г. От тези 1,1 млн. деца повече от 300 000 са били изложени на глюкокортикоиди в утробата на майката. На някои от жените в проучването са били давани стероиди, за да се предотврати преждевременно раждане, докато на по-голямата част от майките лекарството е било прилагано за лечение на автоимунни или възпалителни състояния.
Изследователите посетили отново децата 15 години по-късно и проверили медицинските им истории, за да видят как им се е отразило излагането на глюкокортикоиди.
Децата на майки с риск от преждевременно раждане, които са приемали глюкокортикоиди, са с 50 % по-голяма вероятност да бъдат диагностицирани с аутизъм, отколкото тези, чиито майки не са били изложени на лекарствата. Рискът от интелектуални затруднения и СДВХ е бил с 30 процента по-висок в групата на децата, изложени на въздействието на глюкозоиди. А рискът от разстройства на настроението, тревожността и стреса е бил с 50 процента по-висок.
При децата на майки с автоимунни или възпалителни заболявания рискът от аутизъм и СДВХ е бил с 30 процента по-висок в експонираната група, а проблемите с настроението и интелектуалните затруднения - с 40 процента по-висок. Изследователите казват, че данните им подкрепят „продължаващата предпазливост“ при употребата на глюкокортикоиди при бременни жени.
При бременни жени с автоимунни или възпалителни заболявания те заявяват, че алтернативните лекарства „може да са по-безопасни и потенциално да намалят употребата на глюкокортикоиди, но липсват доказателства и са необходими допълнителни изследвания“.