Пламен Йорданов въобще не е очаквал, че може да му се случи това, което преживява в сряда, 11 юли. Той и съпругата му Иулиана (родена в Румъния, но с унгарски корени) се преместват в стара църква в чикагското предградие Енгълууд с идеята да реставрират сградата и да я превърнат в действащ арт център. В момента там е студиото на сънародника ни.
Междувременно Пламен, който прави скулптури, съхранявал творбата си, наречена „Light Infinity" (игра на думи - „Безкрайност от светлина" или „Лека безкрайност" заради светлините и формата на произведението), в двора и я подготвял за изпращане в О'Фелън, предградие на Сейнт Луис, където щяла да бъде изложена.
Масивната скулптура е във формата на кръг, тежи 135 кг, и е направена от месинг и рисувано стъкло, като има светлини в средата. Преди това „Light Infinity" е била показвана в изложби в Ню Йорк и чикагските предградия Линкълн парк и Бриджпорт.
Миналата сряда 57-годишният скулптор заедно със съпругата му били в двора и косили тревата. Всички врати били отворени, за да може да изхвърлят листата и другите боклуци от почистването. Докато Пламен бил в къщата, видял от прозореца, че в църквата паркира бял микробус с някакви фирмени надписи. Оттам излязъл висок чернокож мъж. Пламен отишъл натам, но докато измине разстоянието, крадците вече били задигнали скулптурата и от тях нямало и следа. Всичко това става посред бял ден - около 12 ч. на обяд. „Стана много бързо, предполагам, че са били няколко души, казва Йорданов. -
Полицията смята, че сме били наблюдавани
дълго време и че това е добре планиран обир", допълва той. Семейството е било предупредено да внимава още с местенето на студиото си в квартала преди два месеца, понеже там има по-висока престъпност от други предградия. „Недоумявам защо към мен са се насочили, наоколо има други артисти и художници, които са много по-дълго тук от мен и са много по-известни", пита се Йорданов, който не спира да се надява, че крадците ще осъзнаят, че откраднатото е произведение на изкуството, а не просто късче метал и скулптурата ще се намери.
Българинът обясни, че ако целта е била продажба на метала, то за да бъде продаден той, ще се изисква огромна работа, защото първо трябва да се премахнат парчетата рисувано стъкло, а и самото количество месинг, сложено в скулптурата, не е толкова голямо. След това самият месинг също трябва да се начупи, което прави цялата работа много неефективна.
Йорданов оценява творбата си на 70 хил. долара
Той казва, че се е опитал да търси някакви следи за нея в различни пунктове за изкупуване на метал, но без успех. Смята, че другата теория за задигането й заради художествената й стойност е малко вероятна.
Въпреки кражбата Йорданов не смята да се отказва от плановете си. Той е завел дело в съда, за да може да закупи сградата и да направи арт центъра с прилежащи студия и галерия, дейността на които ще бъде с нестопанска цел. Делото върви бавно, защото чикагската агенция за сградите иска църквата да бъде разрушена. Нашенецът трябвало да приключи с прехвърлянето на собствеността още през януари, но среща силен отпор от административните учреждения и серия измами (виж карето).
Йорданов не смята да се отказва от намеренията си и въпреки страховете на съпругата си, която се опасява за безопасността на двамата и настоява те да се преместят в Ню Йорк или Италия. Тя помага на сънародника ни във всичко, и най-вече във финансовата част, тъй като има образование в тази сфера. Скулпторът разкри, че дългосрочните му планове са насочени към закупуването на земята в съседство, на която да се изгради скулптурна градина. Ако откраднатата скулптура не се намери, Йорданов смята, че може да направи копие от рисуваните стъкла в църквата.
Полицията все още няма заподозрян за кражбата.
Мамят ги с църквата, която купуват за арт център, сградата имала скрити сметки за $100 хиляди Пламен и съпругата му Иулиана купуват сградата, която е бивша църква, с идеята да я реставрират и да я направят арт център. "Месеци след като направихме покупката, стана ясно, че има неплатена ипотека за 55 хиляди долара." В отчаянието си да задържат имота те преговарят с банката и договарят намаляване на тази сума на 29 хиляди долара. Тогава обаче нова спънка възниква и оставя Пламен Йорданов и съпругата му в безизходица - оказва се, че църквата има неплатени сметки за вода на стойност 44 хиляди долара, които от началото на преговорите за имота до момента са вече 46 хиляди долара, въпреки че мястото няма нито течаща вода, нито електричество. "Информацията за тези сметки не ни беше представена, когато я купувахме", казва Пламен. Според българина и съпругата му нито имотният им агент, нито предишният собственик, попът на църквата, са им казали цялата истина. "Обърнахме се към олдермана на 6-и район, но той също каза, че не знае нищо подобно. Това е малко вероятно, тъй като църквата е реставрирана преди няколко години и е била от историческо значение за квартала Енгълууд. Скоро след това обаче сградата е опожарена, а сметките по ипотеката й и тези за вода не спират да вървят. Съпругата на Пламен Иулиана казва, че се чувстват разочаровани и излъгани, защото, въпреки че имотът е стар, двамата са харесали мястото и са щели да го възстановят с много усилия и желание. "Исках Пламен да има къде да работи", казва Иулиана, "но сега не знам дали има смисъл да е тук след това, което се случи със скулптурата." |