Футболен клуб "Левски Чикаго" грабна националната купа на САЩ за аматьорски футбол при над 30-годишните. Българският отбор влезе в историята като първия тим, донесъл наградата в Илинойс от началото на турнира през 1984 година. „Никой в нашия щат не говореше за националната купа, защото никой не я беше печелил, въпреки че има отбори с дългогодишна история и солидни школи", казва Николай Василев, създател на клуба. На финала за купата „сините" победиха с 3:1 трикратните шампиони ФК "Кристос 1997". Два от головете са заслуга на капитана Росен Каптиев, а третият е от дузпа на сърбина Владимир Вукайелович.
Срещата се състоя в Детройт, където по трибуните имаше стабилна подкрепа за родния тим както от местната българска общност там, така и от нашенци, пътували от Чикаго, за да гледат мача. Емоциите от преживяното по време на срещата разказва с усмивка и спонсорът Михаил Михайлов от „Montway Auto Transport": "Това, което на мен ми носи удоволствие и удовлетворение, е да виждам как други хора са щастливи от нещо, което правят."
От България с любов
Участието на финали на щатско или национално ниво са свързани с непосилни разходи особено за един сравнително млад аматьорски отбор, в който желанието е голямо, но финансовите възможности ограничени. Затова, когато пред Михаил Михайлов се появява възможност да подкрепи българския тим, той не се замисля. „Правя го заради българското. Заех се с тази кауза заради Николай Василев, който е много отдаден на отбора, голям националист и родолюбец. Съответно когато "Левски" започна да постига успехи, аз го видях като нещо много позитивно, което би зарадвало не само отбора, но и техните близки, и изобщо българската общност", казва собственикът на „Montway Auto Transport". По думите на самия Василев дори ако един американец е научил за България и Левски от отбора, това е малка победа, която са си поставили за цел. „За мен това е кауза. Всичко, свързано с името на Апостола, е кауза", казва Николай Василев.
Но как се стигна до победата?
"Левски Чикаго" е млад отбор от аматьори на над 30-годишна възраст, пламенни любители на най-старата игра на планетата. В него фигурират над 80 имена, но само една основна част от тях са редовни играчи на клуба. Динамичният живот в Америка и това, че всеки има различна професия, а футболът му е хоби, правят издигането на отбора още по-трудно, но не и невъзможно. „Създадох отбора през 2014-а по случай 100-годишния юбилей на ПФК "Левски"-София с идеята да станем шампиони на лигата за аматьори в Илинойс", казва Николай Василев. Тогава амбициите му и тези на останалите футболисти не се простират извън щата. „Събрахме най-добрите футболисти от "Пирин", "Балкан" и България и направихме много силен отбор, с който нямахме загуба през първата година", добавя Василев. Едно от най-големите предимства според него на този вид аматьорски отбори е силната мотивация.
Аматьори не е изцяло вярно описание за отбора, който има в състава си познати имена от професионалната лига в България - Мирослав Манолов, който е бивш играч на ЦСКА и „Черно море", Танко Дяков от "Черно море", а капитанът Росен Каптиев е бивш нападател на "Локо"-София. Бивши професионални футболисти са и двамата сърби, играчи в тима, единият от които е бивш футболист на "Партизан", Белград. Освен тях чужденци са още един от вратарите и двама братя мексиканци. Всички те, независимо какъв опит имат, играят в "Левски Чикаго" „със сърцето си". „В Чикаго се играе футбол постоянно, има желание, има отбори за всякакви възрасти и с всякакви националности. Ние може да сме аматьори, но сме в добра форма", казва Николай Василев, въпреки че уточнява къде се намира футболът сред приоритетите на имигранта: „На първо място са семейството и работата, забавлението да играеш е чак на трето."
Специален гост
За феновете на "Левски"-София и "Левски Чикаго" вълнуващ момент беше гостуването на синята легенда Христо Йовов. Той пристигна в САЩ за финала на чикагския клуб по покана на Георги Георгиев от Националния клуб на привържениците на "Левски"-София в Северна Америка. Организаторите казват, че бившият футболист на "Левски" е откликнал мигновено на поканата. Идеята за гостуването на Йовов обаче е по предложение на треньора Пламен Бежански, който иска футболист от България, който да повдигне духа на играчите преди националните финали. „Полуфиналът беше инфарктен, ние падахме с 2:0 до 50-ата минута, но намерихме сили да обърнем резултата", разказва Николай Василев, според когото българските играчи са доказали несломим дух на терена.
Следващата стъпка
Вече има идея ентусиазмът около "Левски Чикаго" да се катализира в нещо по-стабилно, което да произвежда играчи. „Търсим зала в Чикаго, за да правим детско-юношеска школа "Левски", добавя Николай Василев. Тази идея все още е в зародиш, но той се надява да се намерят спонсори и тя да просъществува, за да се възроди и българският футбол такъв, какъвто го познаваме. „Българският футбол много преди 1990 година беше на аматьорско ниво, футболистите са имали и други професии - полицаи, миньори и т.н. Голяма част от първите отбори в нашата страна са създадени от ентусиасти, хора, които имат желание да играят футбол. В момента "Левски Чикаго" е на такова ниво, както едно време е бил "Левски"-София - отбор, създаден с ентусиазъм, за утвърждаване на името на Апостола", добавя Василев.