Падналата звезда на Силиконовата долина, Елизабет Холмс, основателка на скандално известната компания за тестова Theranos, се е явила във федерален затвор, където ще излежи 11-годишна присъда. Тя ще излежи присъдата си в затвор с минимална сигурност в Тексас.

39-годишната Холмс беше осъдена в началото на миналата година по четири обвинения за измама, свързана с неуспешната й компания за кръвни тестове. В средата на май съдът отхвърли молбата й да остане на свобода под гаранция, докато се разглеждаше оспорването на първоначалната присъда.

Във вторник Холмс дойде във федералния затвор в Брайън, Тексас, който охранява между 500 и 700 затворници. Комплексът за изтърпяване на наказания се намира на около 160 км северно от Хюстън, нейния роден град. Пристигането й в затвора беше потвърдено от Федералното бюро на затворите, което отказа да даде повече подробности за нейното задържане, позовавайки се на съображения за поверителност.

Жената, която някога е била сочена за най-младата милиардерка в света, която е постигнала сама успеха си, ще работи заедно с други затворници за между 12 цента и 1,15 долара на час. Голяма част от заработените пари ще отидат за изплащане на обезщетения, определени от съда на жертвите й.

По-рано този месец съдът реши Холмс и нейния бивш романтичен и бизнес партньор, бившия шеф на Theranos Рамеш "Съни" Балуани, да платят 452 милиона долара на потърпевшите. Балуани вече излежава 13-годишна присъда в затвора в Калифорния за участието си в схемата.

Заедно двамата са обвинени, че са подмамили някои от най-богатите и видни инвеститори в света – включително медийния магнат Рупърт Мърдок и бившия министър на финансите на САЩ Джордж Шулц – да подкрепят Theranos. Фирмата, някога оценявана на 9 милиарда долара, твърдеше, че има технология, която може да открие състояния като диабет само с няколко капки кръв. Технологията обаче така и не проработи. Компанията окончателно се срина през 2018 г.

Образът на Холмс, влизащ във федерален затвор, е ужасно предупреждение за други шефове в Силиконовата долина, където наблюдатели отдавна предупреждават за културата на "фалшифицирайте, докато не успеете". Правителството на САЩ се надява, че тежкото положение на Холмс ще възпре ръководителите от странни твърдения за това какво може да направи тяхната технология, докато търсят финансова подкрепа.