Да се учудваме ли, че толкова късно в ураганния сезон (от юни до ноември) се появи такава мощна и изненадваща буря като Санди, която прие необичаен ход по Източното крайбрежие на САЩ и се заби право в сърцето на Ню Йорк? Откакто има статистика за това, случаите тропическа буря да последва този модел се броят на пръстите на едната ръка. Но за последните две години това се случва два пъти (Ирен миналата година). Учените казват „не се учудвайте, това е началото". Обърканото и жестоко време през последните няколко години ще става нормата, а не изключение от правилото. Топенето на арктическите ледове, надигащото се ниво на океаните и моретата, топлинният ефект в атмосферата и още климатични промени ще доведат до бури и вълни от невиждани досега размери според много експерти.
Часове след като ураганът поотмина, губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо (демократ) и кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг (независим, с предишни членства и в двете партии) заговориха за климатичните промени и мерките, които трябва да се вземат. В последните няколко президентски кампании темата за мръсните газове и глобалното затопляне е старателно избягвана от двете страни. Републиканците въобще не са убедени, че човешката дейност е причината за промените във времето (според тях и еволюцията не е много сигурна), а демократите смятат, че обществото не е готово за този дебат, и само мимоходом споделят вижданията си по темата. Времето, в което всички се правехме, че не забелязваме слона в стъкларския магазин, обаче изтече. Защото слонът взе да се върти и да руши всичко наоколо.
„Изглежда, че на всеки 2 години имаме бури и наводнения, които се случват веднъж на 100 години", казал губернаторът Куомо в разговор с президента на САЩ след удара на Санди. И е прав. Ню Йорк започва да мисли по варианти, с които да се защити от такива наводнения. Но това е временно решение на проблема. Или по-скоро заобграждането ни с предпазни диги от проблема. Всички знаем колко добре работи това.
Крайно време е политиците и от двете страни да започнат сериозен дебат за това какво да променим, за да забавим поне малко екстремните промени във времето в резултат от нашата дейност. И какви мерки трябва да се приемат, защото е явно, че доброто ни желание да хвърляме отпадъците разделно, да рециклираме и да караме по-малко автомобилите си си остава само в графата „добро пожелание". За съжаление са нужни по-сериозни мерки.
На тези, които са в засегнатите райони, желаем бързо връщане към нормалния ритъм на живот.