Труден старт за началото на учебната година. В Чикаго десетки хиляди учители са на улиците и протестират за по-високи доходи и срещу новите правила как да бъде оценяван трудът им (още на страница 6). Учителите ще си останат една от онези групи, които никога няма да получат пълното заслужено признание на обществото. Имам едни приятели, тяхното дете е адски будно и живо, пълно с енергия. Майка му казва, че 3 часа с него след училище я изтощават повече от 8-часов работен ден. Е, представете си един клас от 30 такива деца. И не само. Аз съм имал късмета да попадна на най-страхотните учители - от 1 клас до висшето образование. И ще съм им  благодарен и задължен до края на живота си. Намерил съм и време да им го кажа.

Но обществото трябва да намира начин да показва признателността си към учителите, като им плаща добре. В момента средната заплата на учителите в Чикаго не е лоша - около 68 хиляди долара на година. Но от работата на тези хора зависи какво ще бъде обществото след няколко години.

Разбира се, че трябва да има и контрол над тяхната работа и тези, които са по-добри, да получават повече и обратното. Уравниловката ми напомня малко на комунизма.

Контролът е важен. Защото липсата му може да провали всяко добро начинание. Като това с финансирането на българските училища в чужбина. Държавата дава 5 милиона лева от и без това минималния си бюджет, за да подържа тези инициативи по света. В едно от българските училища в Ню Йорк се вихри скандал, в който страните се обвиняват във взаимни злоупотреби. Дали това е така ще покаже предстояща проверка. Още за скандала - на страница 11. Но проблемът е, че липсва какъвто и да било механизъм за контрол как се взимат тези пари и какво се върши с тях. Още миналата година писахме, че за тази дейност Министерството на образованието е отделило общо 50 000 лева, за да следи какво става в над 100 училища по целия свят. Личната ми прогноза е, че скандали като този в Ню Йорк тепърва предстоят на много места.

Междувременно държавата намери начин да реши проблемите със здравните осигуровки на българите, които са напуснали страната преди 2011 г. Как - може да научите на страница 9, но ако искате да се възползвате - побързайте, имате само 4 месеца време.