Изборите винаги карат политиците да се страхуват. В България по-малко, в САЩ повече. Страх, който може да доведе до опасно бездействие. Това, което може да забави или направо да спре толкова обсъжданата имиграционна реформа тук, е страхът на някои републиканци от предварителните междинни избори, които са след малко повече от година. Според последно проучване близо 38% от техните твърди гласоподаватели, тези, които по традиция участват в предварителните избори, са против път към зелена карта и гражданство за 11-те милиона души без статут, които са в САЩ към момента. Ето защо реториката по темата е много добре обмислена, а републиканците не спират да обясняват как няма да се прави нищо специално за хората без документи и че те ще бъдат накрая на опашката. Въпрос на думи и тълкования, но последните новини от Капитолия са повече от обнадеждаващи. Идната седмица очакваме да видим законопроекта на хартия и внесен в Сената, а през уикенда беше постигнато и споразумение за програма за нискоквалифицирани гости работници. Това обаче е по-лесната част от процеса. Сега трябва и долната камара на представителите в Конгреса да направи същото, а те въобще не бързат. Там доминират републиканците и техните притеснения от предстоящите избори са ясни. Въпреки това позитивни сигнали получаваме и оттам. Последното по темата следим на страница 13.
Подготовката за изборите в България тече с пълна сила. Партиите се надпреварват за внимание, а избирателите, изглежда, не се учат от собствените си грешки. Според последните проучвания ГЕРБ ще съберат отново най-много гласове, което ще оправдае рисковия ход на Борисов с оставката му - точно както предвидихме часове след като я подаде в анализ на BG VOICE. Какви други прогнози правят социолозите, може да прочетете на страница 8.
Междуврменно в САЩ и Канада интересът към предстоящия вот е повече от вял. Малко над 130 са подадените заявления за гласуване онлайн в цяла Америка, а в Канада едва 26. За да се отвори секция, са нужни минимум 100 молби. Липсата на интерес може да обясним с тромавата и задължаваща процедура на ЦИК за подаване на заявления - и по пощата, и онлайн, както и с краткия срок, който изтича на 11 април. Ако имате желание да гласувате тук, може да научите подробности за процеса на нашия сайт www.BG-VOICE.comи на страница 9. Там разказваме и защо един българин реши да даде под съд ЦИК заради обявената от тях процедура по онлайн регистрация за гласуване.
И ако четете/гледате/слушате доста от българските медии и не оставате с впечатление, че има за какво да протестират хората в България, проблемът не е във вашия телевизор, а в собственика на тези медии. Зад повечето от тях се крие медийната група около ДПС депутата Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева. Тяхната медийна империя е финансирана с пари на държавата чрез Корпоративна търговска банка (КТБ) на Цветан Василев, който миналата седмица нападна президента Плевнелиев и назначеното от него служебно правителство. На страници 10-11 ви разказваме за Държавата на КТБ и бизнесите, които Василев е заграбил с пари, получени от държавния бюджет. А защо медийните им манипулации няма да успеят, анализираме на страница 7, като във фокуса на вниманието ни е телевизионният канал на групата, оглавяван от гъзолизеца на власта Николай Бареков.