След 20 години култовият сериал „Далас" се завръща на екран, някои от старите герои също (още не страница 52). Отново ще видим Джей Ар и Боби Юинг, Сю Елън, а техните деца са вече пораснали и макар дрехите и колите да са нови, битките за пари и власт остават същите. Всъщност, както отбелязва „Ролингстоунс магазин", „Далас" е първообразът на сериалите за семействата-кланове с много пари и големи машинации. А какъв сериал би могъл да се напише в България по тази класическа схема.
Ето например фамилията Златеви от Правец. Бащата, бивш кмет и приближен на Тодор Живков, е един от най-богатите и влиятелни хора в държавата - и тогава, и сега. Синът му Валентин продължава традицията, също като децата на семейство Юинг. Той е близък със сегашния Първи и взаимно си правят услуги и подаръци. В миналия брой ви разказахме как Б.Б. му подари имот за 1 милион лева. Сега ви предлагаме едно разследване, което показва как фамилията Златеви от началото на демокрацията, та до днес налага с комунистически похвати една от напитките-символ на капитализма, „Пепси". Тази прелюбопитна история може да прочетете на страници 10-11.
Междувременно друг вечен герой от въздългата сапунка на българския преход може да бъде разследван от властите. Става въпрос за вечния Ахмед Доган, който позачезна от публичното пространство при управлението на Б.Б., но не загуби много от икономическите си позиции. Дали Софийската градска прокуратура наистина разследва откъде са имотите на лидера на ДПС, може да научите на страници 8-9.
От друга страна, тези в сериала на прехода, които трябва да следят кой минава границата на допустимото, т.нар. очи и уши на обществото, или за кратко - медиите, са в една от най-неприятните позиции на тотални статисти. Родният печат, тв и радио са на последно място в Европейския съюз в списъка за свобода на медиите. И на фона на тази новина дойде съобщението, че шефовете на най-голямата медийна група (това може и да не е така вече), която издава „24 часа" и „Труд", са разследвани за, най-общо казано, пране на пари. Те пък обявиха как щели да борят цензурата, а от колеги в тези медии знаем как те лично нареждат кое да бъде водещо заглавие и как да бъдат поднесени коментарите в издаваните от тях газети. Още по темата на страници 4-5.
Въобще сюжетите на „Далас" и дори на „Семейство Сопрано" изглеждат като детски приказки на фона на милата родна картинка - 23 години след възтържествуването на т.нар. демокрация. Ето заради този сюжет Чикаго ще е в топ 5 на най-големите български градове, но извън България. Защото този сериал на нас отдавна ни е омръзнал и не искаме да сме герои в него.