Ако гледате кадри от площада в Киев и от моловете из цяла Америка, може да се объркате. И на двете места на земята са проснати хора, а върху тях - полицаи. На едното  демонстранти са на улицата, за да защият своето проевропейско бъдеще, а на другото - за да купят телевизор или панталони на половин цена. Разни хора, разни идеали, е казал народът. Обобщение на празничните намаления, битките за отстъпки и обобщението в цифри - на страници 16-17.

Революцията на украинските улици изхожда от  същия фундаментален въпрос като и протестите в България - КОЙ взема важните решения в страната, кои са принципите на управление и дали политиците наистина изразяват волята на избирателите. Дали страната им ще поеме по европейски път, или ще продължи да бъде под здравата братска и задушаваща прегръдка на Москва. Въобще приликите са твърде много. Макар че има някои, които намират в цялото това лавиране между Москва, Брюксел и Вашингтон опит на Киев да вземе максималното и от трите страни. Дали ходовете на президента за отказ от членство в ЕС са просто опит да получат още отстъпки и компромиси от съюза и какви други мотиви може да стоят зад случващото се в Украйна, може да прочетете на страници 8-9.

За някои членството в ЕС не е това, което очакват. За разлика от САЩ в много държави от съюза реториката срещу българи и румънци е изключително силна и дори леко ксенофобска. Политици от Англия например постоянно правят изказвания, които освен че накърняват националното ни самочувствие, противоречат на правилата на ЕС и би трябвало да предизвикат острата реакция на българските и румънските власти. Засега такава наистина категорична позиция е изказвал само външният министър на Румъния. Нашите политици или мълчат, или мрънкат нещо под носа си. Кое предизвиква това анти-БГ говорене във Великобритания и защо няма реакция от нашите власти, разсъждава базираният в Брюксел журналист Веелин Желев на страница 28.

Темата е още един повод да оценим гостоприемството, с което американците ни посрещат тук. Дори и тези, които може да не са в изряден имиграционен статут. За някои от тях щатът Илинойс се присъединява към няколко други, които вече издават шофьорски книжки за имигрантите без статут. Как става това - може да научите на страница 12.

Тези и други теми от България, Америка и света сме събрали в следващите страници. Ако вие имате тема или сигнал, идея или въпрос - не забравяйте, че нашите репортери и редактори очакват вашия мейл, телефонно обаждане или писмо във Facebook.